Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

TNG - 2x09 "The Measure of a Man"

 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Star Trek Sarjad
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  

Kuidas hindate episoodi?
10
33%
 33%  [ 2 ]
9
0%
 0%  [ 0 ]
8
33%
 33%  [ 2 ]
7
33%
 33%  [ 2 ]
6
0%
 0%  [ 0 ]
5
0%
 0%  [ 0 ]
4
0%
 0%  [ 0 ]
3
0%
 0%  [ 0 ]
2
0%
 0%  [ 0 ]
1
0%
 0%  [ 0 ]
Kokku Hääli : 6

Autor Teade
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Esm Jan 22, 2007 2:38 pm    Teema: TNG - 2x09 "The Measure of a Man" Vasta viitega

Episood on eetris esmaspäeval, 22. jaanuaril 2007 kell 00:05 ETV's

"Mehe mõõt"
Kui Enterprise jõuab vastrajatud Tähebaasi 173, antakse Data kapten Bruce Maddoxi käsutusse, kes tahab ta koost lahti võtta ja läbi uurida, et Data eeskujul Tähelaevastiku jaoks uusi androide valmistada. Ent kui Data taipab, et Maddox ei pruugi osata teda taas kokku monteerida, keeldub ta protseduuril osalemast. Et kapten Picard ei saa enam tehtud korraldust tühistada, on Data ainus väljapääs end Tähelaevastikust taandada. Paraku seab Maddox tema otsuse kahtluse alla põhjendusega, et Data pole mitte otsustusvõimeline isik, vaid Föderatsiooni omand.


_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Teis Jan 23, 2007 1:05 am    Teema: Vasta viitega

"Starfleet was founded to seek out new life – well, there it sits!"

Minu poolt kahtlemata 10 punkti. Ühtlasi on see seni näidatud episoodidest esimene, mida ma nii kõrgelt hindan ning teiseks on minu jaoks tegu ka TNG esimese klassikalise episoodiga, mis kuulub terve Star Treki saaga raudvarasse. See episood ongi Star Treki olemus ise.

Mul oli kavas kirjutada selle episoodi kohta väga pikk kommentaar, kuid nüüd mõeldes leian ma selle ülesande väga raske olevat. "The Measure of a Man" on üks neist episoodidest, mille mõistmiseks peab seda ise nägema.

Kohtuprotsess tõestamaks Data olemust oli pingeline ja suurepäraselt tehtud. See, kuidas Riker Datal ühe käe ära võttis ning ta välja lülitas, olid kohutavalt mõjusad stseenid - ilmselt midagi, mis pikaks ajaks meelde jääb. Kogu episoodi kroonib muidugi suurepärane näitlejatöö, seda eriti Picardi, Rikeri ja Data poolt. Tabasin end ka mõttelt, et ainult Patrick Stewart olekski selle rolli välja kanda suutnud - katsuge vaid ette kujutada keevaverelist kapten Kirki samal kohal; ei õnnestuks ju pooltki nii veenvalt. Komandör Maddox tundus teadlase kohta küll kuidagi liiga pealiskaudne tegelane olema, kuid vähemalt ei olnud ta ju otseselt pahatahtlik, vaid ainult oma ideaalides kinni ning suutis lõpus kaotuse enam-vähem väärikalt vastu võtta.
Ma arvan, et nüüd ei tohiks Data staatus enam erilist küsimust tekitada - Picard tõestas ju päris veenvalt ära, miks Data on "elus" ja miks me teda elusolendina võtma peame.

Selline siis minu kommentaar. Ei ole lihtsalt midagi kritiseerida selle episoodi juures.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Equ
Laevastikuadmiral


Liitunud: 27 Nov 2004
Postitusi: 379
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Teis Jan 23, 2007 1:06 am    Teema: Re: 2x09 "The Measure of a Man" Vasta viitega

Tre,

Ei teagi kust otsast alustada. Ei tahaks seda osa ümber jutustada. Andsin sedapuhku 8 punkti. Sisu kui selline oli sellel osal "tihe ja keeruline". Inimese olemuse üle peetakse ilmselt igavesti arutelusi ja kardan, et sellel ühene vastus puudub. Kui osa kohta üldse midagi öelda siis seda, et negatiivne iseloomuga osatäitja oli kuidagi lapsikult kujutatud jällegi. Ei tea miks neil seda vaja on teha koguaeg. Datale lahkumiskinkide üleandmine oli kena zhest. Kindlasti oli see osa tähtis ka sellepoolest, et Data ja StarFleeti vaheline seos pandi nüüd lõplikult paika.

Equ
_________________
Live long and prosper!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Jan 23, 2007 1:08 am    Teema: Vasta viitega

10 punkti! Cool

Ausalt öeldes on mul väga raske valida, kust selle episoodi analüüsimisel alustada, sest tegu oli tõepoolest suurepärase osaga, mis märgib Treki ajaloos kohta, kus sari jõudis hetkeks absoluutsesse tippu. Hiljem on veel selliseid episoode, kuid tuleb tunnistada, et mitte ka väga palju. Eriti eredalt paistab see episood silma aga esimese ja teise hooaja üldisest foonist.

Alustaks siis lihtsaimast, milleks oleks selle episoodi näitlejatöö, lihtsalt hingematvalt võimas. Jah, naljakas on seda sellise rahuliku episoodi taustal öelda, kuid minu arust see reaalsus, mida näitlejad saavutada suutsid, oli märkimisväärne. Erilist kiitust vääriksid minu hinnagul Picard, Data ja Guinan. Näiteks Guinani ja Picardi vestlus oli väga sügavamõtteline ja Guinanist õhkus seda tarkust, mis temast õhkuma peabki (Goldbergile 10 punkti).
Ja muidugi Brent Spiner poleks suutnud enam paremini androidi mängida kui ta seda seekord tegi ning lisaks suutis säilitada selle "inimsuse", mis tema tegelases on alati olnud ning isegi võimendades seda veelgi. Eriti meeldejääv oli viimane vestlus Data ja Rikeri vahel, kus Data suutis Rikerit lohutada täpselt nagu inimene, samas jäädes Dataliku loogika piiridesse. Wink

Tuleks mainida, et ka seekordsed külalised Maddoxi ja Picardi tuttava juristi näol, olid hästi õnnestunud ning nende tegelased olid oluliselt paremini välja kujundatud, kui sarja kõrvaltegelased tavaliselt on. Kindlasti lisas nede iseloomule palju kohtuotsus, kus nad mõlemad lõpuks mõistsid kui keerulise asjaga tegelikult tegemist on. Isegi Maddox kastuas lõpuks Datat mainides sõna "he", mitte "it".

Lõpuks aga tuleks kahtlemata esile tuua selle filosoofilise arutelu, mille episood esile tõstis. Kust jookseb inimese ja masina piir ja kas inimenegi on midagi enamat kui erakordselt keeruline bioloogiline masin?
Tuleviku keerulisemate arvutite puhul kerkib kindlasti mingil määral esile nende õiguste probleem ning annaks jumal, et selle küsimuse üle otsustajatel oleks sama palju kriitilist mõtlemist, kui antud episoodis kujutatud oli.

Tahaks veel palju rohkem öelda, aga ma olen vist juba enam-vähem oma arvamuse välja öelnud.

Suurepärane episood!
_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
Equ
Laevastikuadmiral


Liitunud: 27 Nov 2004
Postitusi: 379
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Teis Jan 23, 2007 11:32 am    Teema: Vasta viitega

Tre,

Hetkel ma mõtlen, et tegin vist sellele osale natuke liiga. Hommiku veel osa üle järele mõeldes, kergitaks antud hinnet 1 palli võrra. Lihtsalt eila mind tõsiselt häiris see Maddoxi karakter. Minuarust ei olnud tema kujutamine hästi õnnestunud ja tänu sellele jäi 10 punkti minu poolt panemata. Aga muidu tõesti kiitev hinnang antud osa kohta.

Equ
_________________
Live long and prosper!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Kris
Leitnant


Liitunud: 24 Mai 2006
Postitusi: 77

PostitusPostitatud: Teis Jan 23, 2007 2:24 pm    Teema: Vasta viitega

Andsin siis seekord "ainult" 7 punkti. Ma ise millegipärast nii vaimustusse ei sattunud sellest episoodist kui eelkõnelejad. Peaosalised mängisid tuntud headuses ja külalisesinejad said ka rolliga hästi hakkama.

Sü¾ee oli päris intrigeeriv ja esitas palju küsimusi, millele vastata on keeruline. Kas Data on inimene või masin? Füüsiliselt on ta muidugi masin. Data ise ka ütleb, et ta on android. Aga kindlasti ei saa Datat kutsuda asjaks. Tegu on ikkagi iseseisvalt mõtleva indiviidiga. .

Meelde jäi koht kus keegi kutsus Datat rösteriks. See tõi millegipärast kohe meelde BSG seeria. Smile
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Jan 23, 2007 2:32 pm    Teema: Vasta viitega

Kris kirjutas:

Meelde jäi koht kus keegi kutsus Datat rösteriks. See tõi millegipärast kohe meelde BSG seeria. Smile


Muide ka minul tuli täpselt sama mõte. Lisaks meenutas BSG'd jutt tervest androidide rassist, mida inimesed kasutaksid orjadena.
Arvestades, et BSG on vana sari, ei saa ka välistada mingit ideede ülevõtmist. Smile
_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Star Trek Sarjad Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group