Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Mõtteid tulevikust
Mine lehele 1, 2  Järgmine
 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Nelj Dets 28, 2006 9:35 pm    Teema: Mõtteid tulevikust Vasta viitega

Üks teemasid, mille peale ma viimasel ajal üha enam seoses filosoofia õppimisega mõelnud olen, on meie tulevik. Ei, mitte nagu selles teemas mõeldud on, vaid pigem nii, et kas ja kuidas mäletavad meid järeltulevad põlved.
On ju (peaaegu) igale inimesele vähemalt alateadlikult omane soov endast mingi märk maha jätta, et teda mäletataks ka kaua peale tema surma; et saada seeläbi ehk surematuks. Sest kõik tahavad ju saada tunnustatud oma elutöö eest.

Inimkonna praegune teadaolev ajalugu ei ole ju kuigi pikk. Ajaloolises mõttes olid inimesed veel minuti eest koopaelanikud ning tsivilisatsioon tekkis loetud sekundite eest. Seetõttu on meil ka teada suur osa ajaloost, sest alates kirjaoskuse tekkest on palju asju üles tähendatud. Ometi ei saa väita, et teadmised oleksid kaugeltki täielikud või kõikehõlmavad. Kuid ikkagi on olemasolevat informatsiooni ajaloo kohta olemas tohutu hulk ning pole vist kedagi, kes seda kõike teaks. Hiljuti vaadatud sarja Doctor Who mõned episoodid, kus inimkond oli vastu pidanud vähemalt aastani 5 000 000 000 p.Kr, tekitasid minus küsimuse, et kas isegi 100 000 aasta pärast on siin maakeral veel keegi, kes mäletab, et kunagi olid sellised kuulsad heliloojad nagu Mozart ja Beethoven, et kunagi oli olemas selline riik nagu Eesti ja selline rahvas nagu eestlased. Või sarnaneb tulevik pigem millelegi sellisele: "Arheoloogilised väljakaevamised X-maal on tekitanud sensatsiooni: on leitud tõendeid, et inimkond koosnes kunagi eri rassidest, kes kõnelesid ka erinevaid keeli." Võiks ju arvata, et praegusel digitaalajastul on kerge kõiki andmeid säilitada, kuid tegelikkus räägib tihti teist keelt. Ajaloolistest, eriti just lähiajaloolistest esemetest, hoonetest, loometeostest jms sellistest asjadest ei peeta sugugi lugu, vaid neid hävitatakse suhteliselt mõtlematult.
See muidugi ei tähenda, et ma tahan arengu teel ees seista. Lihtsalt tahan juhtida tähelepanu sellele, et paljud asjad, mida me peame konstantseteks ja iseenesestmõistetavateks ei pruugi seda ajaloolises plaanis sugugi olla.

Teine küsimus on siin see, et kas on võimalik olla lõputult originaalne? Tõin siin enne näiteks Mozarti ja Beethoveni. Kas on olemas niipalju võimalikke helijärjestusi, et inimesed lõpuks oma eelkäijaid kordama ei hakkaks? Võib-olla on aastaks 500 000 p.Kr Mozarti heliteoseid juba kümneid kordi uuesti kirjutatud täiesti erinevate isikute poolt, kes eelnenutest midagi ei tea ega kuulnud pole. Või võtame Ulmefoorumi liikmetele ehk veidi lähedasema näite: juba praegu on paljud Hollywoodis tehtud filmidest mingite varasemate filmide uusversioonid. Näiteks Battlestar Galactica.Probleem on selles, et säilitamist vajava materjali hulk kasvab pidevalt koos inimkonna arenguga. See meenutab mulle natuke tõsiasja, et viimased inimesed, kes põhimõtteliselt teadsid kõike teadaolevat, elasid 19. sajandil. Tänapäeval poleks see enam võimalik, sest teadaolevat on lihtsalt nii palju juurde tulnud.

Paraku on selge, et järjest kuhjuv infohulk muutuks ühiskonnale lõpuks liiga koormavaks ning seda koormat tuleb kuidagi kergendada vähemoluline kõrvale heites. Aga nii heidetakse kunagi kõrvale ka meid, me kaome unustusse, nagu poleks meid kunagi olemas olnudki. Kas siis selline peabki meie saatus olema? Kuidagi valus on selle peale mõelda, et ükskõik mida sa ka ei teeks, kaob sinust järelejäänu üsna varsti ikkagi olematusse.

Kokkuvõetuna võib siis öelda, et mind teeb kurvaks seik, et juba õige varsti pole olemas kedagi, kes meid mäletaks ja keda me isegi huvitaks. Võib-olla on vale oma pead selliste asjadega vaevata ja tegelikult on ju tähtis see, et me oleksime õnnelikud oma elus, et kõigil läheks hästi jne, aga vahel ikkagi tuleb tahtmine ka selliste asjade peale mõelda.
Teemapüstitus vist ei saanud eriti selge ja ega seda nagu väga polegi, tahtsin oma mõtteid lihtsalt jagada. Kommentaarid on oodatud. Smile
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Sigma
Veteran


Liitunud: 4 Okt 2005
Postitusi: 613

PostitusPostitatud: Nelj Dets 28, 2006 10:54 pm    Teema: Re: Mõtteid tulevikust Vasta viitega

Enterprise kirjutas:
On ju (peaaegu) igale inimesele vähemalt alateadlikult omane soov endast mingi märk maha jätta, et teda mäletataks ka kaua peale tema surma; et saada seeläbi ehk surematuks.

Mina nende hulka ei kuulu. Kohe üldse mitte. Asi pole tagasihoidlikkuses, vaid ma ei pea seda lihtsalt vajalikuks.

Re: teadmiste säilitamine. Mina nii pessimistlik poleks. Ei kao need faktid kuhugi, küsimus võib olla vaid selles kui teadlk kogu ühiskond on asjast.

Re: kas on võimalik olla lõputult originaalne? Kuid kas peabki? Inimese aeg ja aju on piiratud - korduvaid asju on vähe. Ma ei saa näite BSG kohta päris täpselt aru. Uusversioonid tulevad sellepärast, et originaalid olid õnnestunud. Kui sa "avastad" et leiva peale pandud juust ja vorst on päris hea, siis sa proovid seda ka järgmine kord kui võileibu tegema hakkad, mitte ei hakka leiva peale kartulit panema. Sama asi ka BSG puhul - on leitud sobib "segu", mis paljudele meeldib, ning seda serveeritakse. Originaalsusega pole siin mitte midagi pistmist.
_________________
Happiness makes up in height for what it lacks in length. - Robert Frost
http://aeneafilmid.blogspot.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Dets 28, 2006 11:01 pm    Teema: Vasta viitega

Muusika kohapealt olen ise ka mõelnud, et kas saab originaalne olla kunagi kauges tulevikus... vb kõik kuulavad sahinat siis?
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Olorin
Veteran


Liitunud: 4 Veeb 2005
Postitusi: 527
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Nelj Dets 28, 2006 11:20 pm    Teema: Re: Mõtteid tulevikust Vasta viitega

Enterprise kirjutas:
Kuidagi valus on selle peale mõelda, et ükskõik mida sa ka ei teeks, kaob sinust järelejäänu üsna varsti ikkagi olematusse.

Jah, nii see kahjuks on ja kõik su jutt on täiesti arusaadavalt põhjendatud. Küsimus on vaid selles, millal unustatakse ja kuidas. Kas info ülekülluse, inimkonna hävingu või Maalt väljarände põhjusel (viimane ülerahvastuse või mõne pandeemia tõttu)? Kas on tähtis, et mäletatakse nimeliselt Sind või hoopis Sinu aega tervikuna? 100, 1000 või 100000 aasta pärast? Kunagi kustub inimkond ja kustuvad ka mälestused meist.
Me võtame praegu inimkonna ajalugu perioodidena nagu muinasaeg, vanaaeg, keskaeg, varauusaeg, uusaeg ja uusim aeg ehk tänapäev. Võimalik on, et kunagi 10000 aasta pärast tuntakse ajastut inimkonna algusest 20.sajandindi Varaajana ja sealt edasi Ärkamisaeg (nagu eestlastelgi). Või 100 000 aasta pärast on kõik see aeg Muinasaeg, mitte ainult meie aja kohta täpse info puudumise tõttu vaid ka sellepärast, et arengutase on nii madal.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
rincewind
Veteran


Liitunud: 12 Sept 2005
Postitusi: 559
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Dets 28, 2006 11:22 pm    Teema: Vasta viitega

Mina faktide ja ajaloo "unustamisse" ei usu. Salvestus- ja mäluseadmed ju arenevad samuti. Ning minu nägemuses suureneb tunduvalt inimeste spetsialiseerumine kitsamale erialale, sest kogu infot on raske hõlmata. Kardetavasti loob see võimalused ühiskonna kihistumiseks ja poliitilisteks mahhinatsioonideks, laiema elik universaalsema silmaringiga inimesi on vähem.
Huvitav oleks teada tuleviku ühiskonna prioriteete - mida meie ajast peetakse vajalikuks õpetada ja mis leiab koha muuseumides, arhiivides ja andmepankades.
Doctor Whos käsitletud inimkonna 5 000 000aastassesse tulevikku ei usu, tore kui veel nii 5000 aastat vastu peaksime.
Ja nagu ka Sigma ei pea ma vajalikuks , et mu nimi mulle surematuse kindlustaks.
_________________
Pettumus on lootuse nukker lapsuke.-S.Vititski-
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Nelj Dets 28, 2006 11:29 pm    Teema: Re: Mõtteid tulevikust Vasta viitega

Sigma kirjutas:
Mina nende hulka ei kuulu. Kohe üldse mitte. Asi pole tagasihoidlikkuses, vaid ma ei pea seda lihtsalt vajalikuks.


Võib-olla ma väljendasin oma mõtteid natuke ebaselgelt ja liigse paatosega. Very Happy Ma ei üritanud väita, et kõigil inimestel oleks mingi tohutu kuulsusejanu - eriti selle halvemas mõttes. Pidasin siin silmas eelkõige saavutusvajadust, sest miks inimene üldse midagi teeb (jättes muidugi kõrvale puhtalt füsioloogiliste vajaduste rahuldamise)? Näiteks kirjutab luuletuse. Selge, et ta teeb seda selleks, et ennast väljendada. Ja loogiline on, et ta soovib, et teised seda väljendust loeksid ja sellest aru saaksid. Ning oleks ebaloogiline seda väljendust kuidagi ajaliselt piirata.


Sigma kirjutas:
Re: teadmiste säilitamine. Mina nii pessimistlik poleks. Ei kao need faktid kuhugi, küsimus võib olla vaid selles kui teadlk kogu ühiskond on asjast.

Re: kas on võimalik olla lõputult originaalne? Kuid kas peabki? Inimese aeg ja aju on piiratud - korduvaid asju on vähe. Ma ei saa näite BSG kohta päris täpselt aru. Uusversioonid tulevad sellepärast, et originaalid olid õnnestunud. Kui sa "avastad" et leiva peale pandud juust ja vorst on päris hea, siis sa proovid seda ka järgmine kord kui võileibu tegema hakkad, mitte ei hakka leiva peale kartulit panema. Sama asi ka BSG puhul - on leitud sobib "segu", mis paljudele meeldib, ning seda serveeritakse. Originaalsusega pole siin mitte midagi pistmist.



Asi, millele tahtsin tähelepanu juhtida, ongi just põhiliselt see ühiskondlik teadlikkus. Ma tahan öelda, et paljud inimesed on näinud tohutut vaeva, et luua midagi erakordset ning on kurb, kui kõik nende pingutused lihtsalt unustatakse. Olgugi, et vältimatu, aga siiski kurb ja ehk isegi kahandab kuidagi loodu väärtust. See, et informatsioon säilib kuskil raamaturiiulis või mõnel kõvakettal, on üks asi. Praktiliselt võttes ei lähe seda infot tegelikult nagunii kellelegi tarvis, sest elatakse ikka tulevikule, mitte minevikule. Asi on selles, et selleks, et millelgi oleks teatav tähendus, peab see olema piisavalt tuntud. Asja, mis on olemas vaid raamaturiiulis või kõvakettal ning millest keegi midagi ei tea, ei ole sisuliselt kellegi jaoks olemas.
Siin võikski ka mainida seda originaalsuse teemat. Kui me teaksime minevikust kõike, jõuaks ühel hetkel kätte aeg, kui midagi uut enam luua poleks võimalik, ja tuleks lihtsalt vana rasva peal edasi vegeteerida, mis siis, et kogunenud materjali on miljonite inimpõlvede jagu. Inimestel lihtsalt poleks enam midagi uut luua. Kui me aga ei mäletaks näiteks 100 000 aasta eest loodut, siis kuidas võime me kindlad olla, et me tegelikult midagi sellist teeme, mida juba varem tehtud pole? Ütleb vanasõnagi, et iga uus on ammuunustatud vana.
BSG näidet ei ole mõtet ka nüüd nii otseselt tõlgendada.

Ühesõnaga, ma ei tahtnud öelda, et peab olema lõputult origjnaalne. Ma tahtsin öelda, et kui me seda üritaksime, teades kõike ennetoimunut, lõpeks võimalus olla originaalne lihtsalt ükskord otsa. Seda annab parandada "tegelikkusega," kus paljud asjad lihtsalt ununevad ja nii nad luuaksegi uuesti. Seeläbi aga teeme me ülekohut nende algsetele autoritele, olles nad unustanud ja jättes nad ilma teenitud tunnustusest.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Maahaata
Nooremleitnant


Liitunud: 14 Dets 2006
Postitusi: 40
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Reede Dets 29, 2006 6:20 pm    Teema: Vasta viitega

Kunagi ei ole aja jooksul talletatud andmed korraga kasutuses, enamus seisab kuskil kõrval. Nii on suurel osal andmetel soodumus unustusse vajuda, kasvõi seetõttu et neil puudub praktiline väärtus. Tehnika arenguga võivad vanad andmebaasid loetamatuks muutuda, nagu digitelevisioon muudab kasutuks vanemad telekad.

Paraku juhivad inimtegevust suures osas poliitiilised ja majanduslikud püdlused - mis neid ei teeni, seda peetakse tähtsusetuks. Nii näiteks on suur osa antiikaja kirjutisi ja loomingut ning muid elutegevuse jälgi avastatud viimase mõne sajandi jooksul, kuigi suuremat langust ei ole vahepealsest ajast teada. Nii võib juhtuda, et ka suur osa tänastest saavutustest lihtsalt vajuvad tahaplaanile ja õnne korral keegi midagi sajandite või aastatuhandete pärast taasavastab.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
valge roos
Lipnik


Liitunud: 24 Nov 2006
Postitusi: 22

PostitusPostitatud: Püh Dets 31, 2006 1:01 pm    Teema: Vasta viitega

Mina arvan,et tulevikus toimub inimkonna täielik allakäik.See tähendab,et alustame jälle otsast peale.Meie praegune tsivilisatsioon kaob nagu seda juhtus ka Atlantisega,võib olla samuti mingi keskonnakatastroofi tagajärjel.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
alariroh
Nooremleitnant


Liitunud: 27 Nov 2006
Postitusi: 56
Asukoht: tallinn

PostitusPostitatud: Esm Jan 01, 2007 6:16 pm    Teema: Vasta viitega

Ma isegi ei tea, kas Hr. Enterprisi poolt kirjeldatud mure peaks meid kurvastama või mõnes mõttes isegi julgustama. Tõepoolest kirjutatakse näiteks igal aastal ainuüksi niipalju uusi raamatuid, et ükski inimene ei suuda neid läbi lugeda. Isegi kogu väärtkirjandust ei suuda keegi haarata. Kuid kas on vajagi. Igal ajastul on omad probleemid ja tulevased inimesed neid nii kui nii ei mõista. Kuid samas on ka hea, et tulevastel kunstnikel on kuhu luua. Eks looduga ole jah see probleem, et koi ja rooste seda sööb. Muide püstitatud probleem kehtib eeldusel, et meie maisele teekonnale ei järgne enam muud ning ei ole enam uut võimalust.
_________________
solaris
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Laup Jan 06, 2007 11:44 pm    Teema: Vasta viitega

alariroh kirjutas:
Muide püstitatud probleem kehtib eeldusel, et meie maisele teekonnale ei järgne enam muud ning ei ole enam uut võimalust.


Tegelikult ei ole minu püstitatud probleem seotud sellega, mis tuleb pärast surma, sest elavatel puudub vähemalt minu teada side hauataguse maailmaga ning seetõttu ei oma surmale järgnev selle arutelu juures tähtsust. Me lihtsalt ei tea sellest midagi (ja palun nüüd mitte mulle Piibliga pähe virutada). Smile

Ja üldse, "autoriõigused" on kõigest üks osa, võib-olla isegi väiksem osa sellest teemast, mida ma silmas pidasin. Eelkõige mõtlesin ikka ajalugu, ajaloolisi sündmusi kui selliseid. Lihtsalt inimeste looming on üks osa sellest.

Nagu alariroh juba ütles - igal ajastul on oma probleemid, arusaamad jne. ning seetõttu pole ehk tõesti vaja teadmisi mineviku kohta. Kuid kui on nii, siis mis üldse on inimese eksistentsi mõte? Kas sellel üldse on mingi mõte? Võib-olla peaksid inimesed ise selle mõtte leidma, enda jaoks otsustama. Razz
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
alariroh
Nooremleitnant


Liitunud: 27 Nov 2006
Postitusi: 56
Asukoht: tallinn

PostitusPostitatud: Püh Jan 07, 2007 12:12 pm    Teema: Vasta viitega

Seda ma ei tahtnud õelda nagu poleks meil tarvis teadmisi mineviku kohta.Me vajame neid väga.Kuid kui küsimuse all on kunst,kirjandus jne. siis ei maksa nende kaduvust üle tähtsustada.Tippteosed ei kao kuhugi ning, kui ka kaovad luuakse nad uuesti.Sellepärast ei saa ma ka aru LIIGSEST murest iga kivihunniku pärast.Kõike saab ju teha uuesti ja mitte halvemini.Kuna Su tingimus on materiaalne lähenemine, siis mis tähtsust on surnutel autoriõigusest.Meie järeltulevad põlved loovad kõik uuest,nad teevad seda paremini ja kui meie hoolime neist,siis mäletavad nad ka meid,nii palju nagu vaja! Confused


Elu mõte?Nii suurele küsimusele otsid Sa vastust mis peab ära mahtuma karpi.Kas pole nii,et kui elu on juhus siis... Crying or Very sad
_________________
solaris
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Yoda
Admiral


Liitunud: 4 Dets 2004
Postitusi: 275
Asukoht: Saku, Luhamaa, Tartu, New York

PostitusPostitatud: Teis Jan 09, 2007 3:10 pm    Teema: Vasta viitega

Elu mõte...
ELU MÕTE ON ENNAST ARENDADA. Ja kui selle kõrvalt aega jääb, siis aidata ka teisi.

või

PÜSTITATUD EESMÄRGI POOLE LIIKUMINE. Ennast arendades liigud eesmärgi poole. Leia tee ÕNNELIKU eluni.

Või mis?

Vot eeta signatuur minu oma "Pax semper sit ubi studes". Kokku on see küll paks semper situb istudes. Aga tegelikult tähendab see "Rahu neile, kes õpivad".

Vot nii.
_________________
Addo mihi septem animus inter orbis terrarum quod vos lucror.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail MSN Messenger
rincewind
Veteran


Liitunud: 12 Sept 2005
Postitusi: 559
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Jan 09, 2007 5:39 pm    Teema: Vasta viitega

"Mõtted tulevikust" läheb sujuvalt üle "Elu mõtteks" Very Happy .
Pole mina kunagi nii fundamentaalsete küsimuste üle mõtteid mõlgutanud, aga minu meelest tuleb asjale pragmaatiliselt läheneda. Inimene on loom. Järelikult on ka tema elu mõte hoolitseda oma geneetilise koodi säilimise eest, s.t . saada palju sigimisvõimelisi järglasi. Ongi kõik. Et inimene protsessi käigus on võimeline maalima " Mona Lisa", kirjutama "Hamleti" või lõpetama 3 ülikooli on muidugi kiiduväärt, kuid tuleviku jaoks mitte oluline. Kui järglasi, s.t. inimesi pole, on Louvre tulevikus tõesti kivihunnik, mille pärast muretsemine on mõtetu.
_________________
Pettumus on lootuse nukker lapsuke.-S.Vititski-
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Sigma
Veteran


Liitunud: 4 Okt 2005
Postitusi: 613

PostitusPostitatud: Teis Jan 09, 2007 9:42 pm    Teema: Vasta viitega

rincewind kirjutas:
Järelikult on ka tema elu mõte hoolitseda oma geneetilise koodi säilimise eest, s.t . saada palju sigimisvõimelisi järglasi.

Minule isiklikult on elu ainsaks mõtteks elada nii hästi (õnnelikult) kui võimalik. Loomulikult oleks tore tulevikus järglasi saada, kuid see poleks elu eesmärk, vaid produkt.
_________________
Happiness makes up in height for what it lacks in length. - Robert Frost
http://aeneafilmid.blogspot.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Jan 09, 2007 11:02 pm    Teema: Vasta viitega

Peale Doctor Who ühe episoodi nägemist jäin ka mõttesse, et vb tõesti ei mäleta kunagi kauges tulevikus enam keegi, kes Mozart oli, või et eksisteeris selline riik nagu Eesti. Mitte keegi ei mäleta enam 20sajandi ajalugu jne...
Aga me võime ikka märgi endast maha panna, lähituleviku inimesed mäletavad ja minu meelest sellest täitsa piisab Razz
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Maahaata
Nooremleitnant


Liitunud: 14 Dets 2006
Postitusi: 40
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Jan 10, 2007 2:15 pm    Teema: Vasta viitega

Inimestel esineb peale loodusliku seadumuse ka selline nähtus nagu kultuur. See kujutab just seda, mida aja jooksul on loodud ja talletatud ja milliselt on arenenud teadmised, oskused ja hoiakud. Selles osas on muidugi järglaste saamine mödapääsmatu, aga võtmeküsimus on just loomingu mitmekesisus ja sisu. On paratamatu, et muutuste käigus ka palju vana unustatakse - kasvõi seetõttu, et üldised arusaamad muutuvad ja palju olulist hinnatakse ümber ebaoluliseks. Näiteks nagu usundeid võetakse Euroopas ja Põhja-Ameerikas pigem hobina ja millegi ajaloolsena, hingedemaailma ei võta keegi eriti tõsiselt. Ei või praegu teada, võibolla lükatakse teadus ka kunagi samamoodi kõrvale.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
alariroh
Nooremleitnant


Liitunud: 27 Nov 2006
Postitusi: 56
Asukoht: tallinn

PostitusPostitatud: Püh Märts 11, 2007 2:05 pm    Teema: Vasta viitega

Mida arvata aga kavandamisel olevast kvantarvutist.Kui see peaks osutuma ka praktikas võimalikuks,siis on maa tulevik ettearvamatu.Nimelt suudaks eelpool mainitud imeriist sooritada hetkega hiigelhulgal tehteid.
Mida arvata arvutist mis suudab ühe hetkega esitada näiteks kõik nootide võimalikud järjestused,ehk isegi eristada muusika mürast.
_________________
solaris
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
huviline
Lipnik


Liitunud: 4 Märts 2007
Postitusi: 26
Asukoht: Jõgeva vald,Siimusti

PostitusPostitatud: Esm Märts 03, 2008 12:34 am    Teema: Vasta viitega

Ilmselt tuleb teha vahet unustamise ja asjast hoolimise vahel. Jättes esialgu kõrvale sellise asja nagu ajamasin (või siis üldisemalt - ajarännud, on
täiesti loogiline, et meie tsivilisatsioon areneb ning kui me oma
lapsepõlve
suudame üle elada, siis
võime veel kauaks ellu jääda. Huvitav, miks just 5000 aastat võime heal juhul vastu pidada, mitte näiteks 1000 või
10000? Selline hinnang on nagunii täiesti spekulatiivne. Jah, nagu ka väide kaua elamisest.
Aga viimasel juhul tuleks tuua objektiivsemaid põhjusi,
mis seda takistaksid ja
mis EI kuulu kaasaja
nõmeduste hulka. Ise
usun kindlalt, et meie
tsivilisatsioon elab palju
kauem, kui 100000 aastat ning et ka 5 miljardi aasta pärast ei
kao ta kuhugi. Aga eks
selles suhtes on igaühel
oma arvamus.
Eri rahvused muidugi nii kaua ei säili. Ja isegi kui säiliksid, siis on selge, et
n.ö. rahvustunne, veel
enam aga iga rahvuse
iseseisvus, suveräänsus
ja muud taolised mõisted on kaugemas
tulevikus vaid ajaloolise
tähendusega. Kujutlen, et kui neid meenutatakse, siis küll
vaid näitena meie sotsiaalse arengu ülimast mahajäämusest,
samas kui tehnoloogia
areng oli arvestatav.
Eestit kui riiki, täiesti
võimalik, et ei unustata
lähemate sajandite jooksul (või ehk palju
kauemgi, oleme ju Venemaa külje all...).
Hoopis iseküsimus on,
kuidas meie võitlemisi ja
püüdu end maailmapoliitikas maksma panna tulevikus
hinnatakse. Eks või ju niigi sellesse suhtuda nagu praegused poliitikud: peaasi, et sinust räägitakse, olgu siis head või halba...
Ainult et vaevalt haleda
mulje jätmine, kui see
juhtuks, meile meeldiks!

Igatahes see peaks küll kindel olema, et isikud,
kes on teinud tõelist tööd kogu inimkonna heaks, jäävad ajalukku palju kauemaks, kui igasugused kuningad,
presidendid, muud võimumehed ja kuitahes eredad näited ajaloo
diktaatoritest ja julmureist. Rääkimata
juba nende jüngritest.
Seevastu on tõeliste
suurmeeste järglastel
reaalne võimalus oma õpetajate kõrvale tõusta...

Kui nüüd aga arvestada
ajarännu võimalust, siis
arvan, et seda suurem on praegu vajadus enne
tegutsemist tõeliselt mõelda - kasvõi selleks,
et mitte jätta endast liiga alaarenenud (et mitte rohkem öelda), muljet, kui keegi juhtub tulevikust siia reisima...
Muidugi: pole ainsatki tõendit selle kohta, seda
esiteks. Teiseks: too vaatleja ei pea sugugi
minu (meie) juurde sattuma jne. jne.
Teisisõnu, põhjusi mitteuskumiseks lausa
sadu ja tuhandeid (või
veel rohkem!). Aga
kuidas kellelegi.
Kui keegi arvab, et olen liiga "punane", siis selle
vastu pole mul midagi:
väidan kindlalt, et nõukogude ajal POLNUD
olemas mingit kommunismi (kasvõi juba ainult selle tõttu, et
seda nii ei nimetatud),
kuid et see tuleb nagunii, iseasi millal.
"Ükskord me võidame niikuinii!", väga tuttav, eks ole! Ainult et praegu
pole me veel sugugi võitnud. Eesti rahvas, ma mõtlen...
Olgu, poliitikat rohkem ei puuduta ja diskuteerima sel teemal ei hakka.

Ajamasina olemasolu korral pole kindlasti mingit põhjust karta, et
keegi või miski võiks ajaloost kaduma minna.
Niisiis jääb veel suuremal määral vaid
HINNANG tehtule, mis aga vaevalt eriti muutub, räägin ju praegu meie ajast kaugelt arenenumast ühiskonnast. Minu arvates on loogiline arvata, et näiteks mõrv
kui inimsuse vastane
ränk kuritegu leiab kaugemale arenenud ühiskonnas ka suuremat hukkamõistu. Iseasi, kuidas see väljendub...
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
alariroh
Nooremleitnant


Liitunud: 27 Nov 2006
Postitusi: 56
Asukoht: tallinn

PostitusPostitatud: Esm Juul 07, 2008 4:04 pm    Teema: Vasta viitega

Kui me arvestame ajarännu võimalusega ei ole tarvis karta et midagi või kedagi unustatakse.Kõik eksisteerib samaaegselt.
_________________
solaris
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
zip
Kadett


Liitunud: 1 Apr 2009
Postitusi: 4

PostitusPostitatud: Kolm Apr 01, 2009 12:54 pm    Teema: Vasta viitega

Kui on tulevikus on olemas ajareisid tuleb arvestada, et mõrv (ja ka kuritegevus ) kaotab oma tähenduse. Kui keegi teeb midagi, mis seaduseesindajatele ei meeldi, siis lihtsalt minnakse ajas tagasi ja eemaldatakse see ajaloost.
Muidugi kaob siis ka igasugune risk. Kui midagi ei meeldi siis minnakse ajas tagasi ja eemaldatakse see.
Näiteks toimub 3 maailmasõda. Kui võitja on selgunud siis minnakse ajas tagasi, sõda "eemaldatakse" ajaloost ja võitja valitseb maailma. Kaotaja aga otsustab, et uues minevikus, suudab tema hoopis võita ja alustab sõda uuesti....Surnud ring.
Suht õudne minu arvates. Isiklikult ei usu, et tulevikus ajarännud võimalikus on.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Mine lehele 1, 2  Järgmine
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 2

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group