Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Discovery 2057

 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Ulmesarjad
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Reede Veeb 02, 2007 8:04 pm    Teema: Discovery 2057 Vasta viitega

Discovery 2057 on Discovery Channeli kolmeosaline lühisari, mis kujutab elu 50 aasta kaugusel tulevikus ehk siis nagu nimigi ütleb, aastal 2057. Õigupoolest ei ole tegu otseselt ulmesarjaga, vaid dokumentaal-fiktsiooniga, mille igas osas on küll eraldiseisev tulevikus toimuv lugu, kuid samas näidatakse loo arenguga vaheldumisi ka intervjuusid erinevate teadlastega, kes töötavad välja erinevaid asju, mis tulevikus kasutust leida võivad. Osad, millede pealkirjadeks on The Body ("Keha"), The City ("Linn") ja The World ("Maailm"), kirjeldavad vastavalt oma nimetusele elu erinevaid aspekte.


1x01 - "The Body"
Pean tunnistama, et kuigi nähtu oli päris huvitav, oli see samas ka suhteliselt hirmutav. Võtame näiteks nn. intelligentse riietuse, mis näeb küll välja igati tavapärasena, kuid tegelikult sisaldab endas hulga arvuteid ja sidevahendeid. Olles näiteks särgi selga pannud, oled sa kohe ka ülemaailmsesse võrku ühendatud ning tervishoiutöötajatel on sinu üle 24-tunnine järelvalve. Tänu intelligentsele riietusele, mis suudab koheselt määratleda sind tabanud vigastused ja saata vastava info haiglasse, ning lendavatele kiirabiautodele, mis jõuavad kohale 10 korda kiiremini kui tänapäeval, on inimese võimalused raske õnnetuse korral ellu jääda tunduvalt suuremad kui tänapäeval. Lisaks veel muidugi organite tootmine, millega vigastatud organeid asendada. Kõige huvitavam oli vast see, kui näidata, et hariliku printeri tehnoloogiat edasi arendades on niimoodi tegelikult võimalik kunagi terve süda "välja printida." See on asja hea külg. Ning ka ainult üks osa tulevikuühiskonnast.
Tunduvalt ehmatavam osa nähtud loo juures oli see, et umbes minuti jagu ja seejuures nagu muuseas jätkus aega näitamaks seda, mis saab nendest inimestest, kes ei ole piisavalt rikkad, et omale sellist ravi tagavat tervisekindlustust lubada. Nii väga ei kohutanudki see olukord, vaid pigem just saate tegijate näiv ükskõiksus selle teema suhtes. Millegipärast meenutas see mulle kangesti USA ühiskonna tavasid, kus meditsiiniabi ei ole universaalselt kättesaadav, vaid korralikku ravi on võimalik vaid suure raha eest saada. Sellisele süsteemile võib muidugi esitada nii poolt- kui vastuargumente, nii et neid ma siin vaatlema ei hakka, aga ütlen nii palju, et minu arvates (rõhutan, kuna keegi kuskil teemas arvas, et üritan oma vaateid tõepähe esitada) on selline perspektiiv vägagi ebameeldiv.
See osa pani mind mõtlema, et äkki oli see kõik mõeldud hoopis vaikse hoiatusena sellest, mis võib tulla?


1x02 - "The City"
Aina koledamaks läheb. Kogu vaadatust jääb mulje, nagu oleks ideaaliks see, kui inimene ise midagi tegema ei peaks ning masinad teevad kogu töö ära. Võtame näiteks välja toodud isesõitvad autod, mida juhivad arvutid ning kus inimene ei pea midagi puudutama. Pooltargumentidena toodi välja seigad, et nii paraneb oluliselt liiklusohutus ning kaovad liiklusummikud. Vaatajat üritati ka sellise tuleviku poole positiivselt mõtlema kallutada faktiga, et USA-s hukkub igal aastal autoõnnetustes 40 000 inimest. Nüüd ma hoiatan, et minu järgnev väide võib kõlada väga julmalt, eriti neile, kes on mingis liiklusõnnetuses ise kellegi lähedase kaotanud: 40 000 surnut aastas on minu arvates väike hind oma inimsuse säilitamise eest. Loomulikult ei piirdu minu kriitika ainult autojuhtimisega, vaid kogu arvutiseerimisega. Minule ei meeldi see, et minu tervist kontrollitakse pidevalt kuskilt pimedast ruumist, et ma ei saa autos ise rooli keerata ja käiku vahetada, et kõiki minu liigutusi jälgib kaamera. Aga samas on ju ka tõsi see, et inimesele meeldib ikka kõige rohkem see, millega ta harjunud on, nii et võib-olla ei näe meie järeltulevad põlved asju üldse samas valguses.
Hoiatati küll, et arvutid võivad katki minna ja seetõttu võib liigne arvutitest sõltuvus ohtlik olla, kuid inimese olemusele, psühholoogilistele mõjudele ei pööratud mingit tähelepanu.
Pikalt ja laialt tutvustati kogu linna katvat kaameratesüsteemi, mis hetkel Londonis juba toimib. Plusspoolena toodi välja see, et sellise süsteemi abil on võimalik tabada kurjategijaid ja terroriste. Eriti see viimane sõna tekitas minus tundmuse, et sarja näol võib olla tegu USA propagandaga, et veenda inimesi selliste jälgimismeetodite vajalikkuses. Paraku meenutab selline suhtumine mulle pigem lauset "kellel pole midagi karta, sellel pole ka midagi varjata." Aga asi läheb kaugemale, kui mõnede kurjategijate jälitamine. Tükk tüki haaval inimeste privaatsus kaob, kuni lõpuks ei olegi sellest enam midagi järel. Siinkohal tsiteeriks Benjamin Franklinit: Need, kes vahetaksid vabaduse turvalisuse vastu, ei vääri kumbagi.


1x03 - "The World"
Kolmest kõige huvitavam ning ka kõige vähem vastuhakkav lugu. Fiktiivseks osaks oli siin rahvusvahelises kosmosejaamas töötava kahe teadlase, hiinlase ja ameeriklase võidujooks ajaga, leidmaks üha kasvavale energiakriisile lahendust uute ja tõhusamate päikesepaneelide loomisega. Üsna viimasel hetkel lahenduseni juhuse läbi ka jõuti, kuid loo tegid põnevamaks Hiina ja USA valitsuse katsed uut tehnoloogiat oma valdusesse saada ilma seda teistega jagamata. Ühesõnaga põnev lugu maailmasõja puhkemise peatamisest.
Põhiliselt keskendutigi selles osas uutele energiaallikatele, millest enim tähelepanu pöörati senisest parematele päikesepaneelidele, mis püüavad kinni kuni kümme korda enam energiat kui praegu kasutuses olevad paneelid ning tegelikult on tehnoloogia nende tootmiseks juba peaaegu olemas. Natuke tähelepanu pöörati ka tuumasünteesile ja muudele viisidele.


Kokkuvõtteks võib öelda, et ebameeldivatele perspektiividele vaatamata oli tegu üsna huvitava ja hariva sarjaga, mis pakkus piisavalt mõtteainet.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Reede Veeb 02, 2007 8:50 pm    Teema: Vasta viitega

Vaatan ka selle varsti ära, praegu pole aega lihtsalt.

Ainult 3 osa... Arvasin, et tuleb veel.
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Artzz
Auliige


Liitunud: 11 Jan 2007
Postitusi: 1295
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Laup Veeb 03, 2007 2:34 am    Teema: Re: Discovery 2057 Vasta viitega

Enterprise kirjutas:
Kõige huvitavam oli vast see, kui näidata, et hariliku printeri tehnoloogiat edasi arendades on niimoodi tegelikult võimalik kunagi terve süda "välja printida."


Muide Tallinna Tehnikaülikoolis on olemas juba printer, mis prindib 3D objekte täitsa lahedalt välja.

Enterprise kirjutas:
Võtame näiteks välja toodud isesõitvad autod, mida juhivad arvutid ning kus inimene ei pea midagi puudutama. /... et ma ei saa autos ise rooli keerata ja käiku vahetada, et kõiki minu liigutusi jälgib kaamera. /.../
Pikalt ja laialt tutvustati kogu linna katvat kaameratesüsteemi, mis hetkel Londonis juba toimib. Plusspoolena toodi välja see, et sellise süsteemi abil on võimalik tabada kurjategijaid ja terroriste.


Oleksin ka selle poolt, et saaksin ise autot juhtida, kui soov on, aga samas, kui tekiks tahtmine midagi teha: näiteks süüa või telefoniga rääkida, siis oleks ju mugav autopiloot sisse lülitada.

Ja see kaamerate värk Londonis - ma just kirjutasin sellest "Kuidas kujutate teie ette Maa tulevikku?" alafoorumis ja lisasin ka seda hästi illustreeriva pildi.

http://www.ulmefoorum.pri.ee/foorum/viewtopic.php?p=15165&highlight=#15165
_________________
Q - "All we need is a few good men... Oh, look! Here's one now."
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Laup Veeb 03, 2007 12:53 pm    Teema: Vasta viitega

Vaatasin 2 osa ära.
Üldiselt olen nõus sellega mida Enterprise ütles, aga autode kohta võiks olla ka võimalus ise juhtida. Mulle meeldib väga autoga sõita, aga öösel koju sõiteks oleks autopiloot hea asi, paar korda on viimased kilomeetrid ikka väga rasked olnud. LANidelt tagasi tulles samuti, aga siis on mul tavaliselt keegi kõrval istunud.
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Ulmesarjad Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group