Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Star Trek I: The Motion Picture

 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Star Trek Filmid
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Laup Veeb 17, 2007 2:32 pm    Teema: Star Trek I: The Motion Picture Vasta viitega

Mõtlesin, et üritaks nüüd kõik Star Treki filmid, mille kohta veel teemat pole, uuesti läbi võtta. Tõsi, esimese filmi kohta on siin juba üks teema olemas, kuid see on veidi teise suunitlusega, nii et üldise arutelu jaoks oleks uut vaja.

Minul on DVD peal selle filmi 2000. aastal välja antud Director's Cut, mis mõningates detailides erineb originaalsest filmist; seda põhiliselt küll eriefektide poolest, mida on natuke täiendatud. Nimelt olid 1979. aastal tähtajad kummitamas ja kõiki plaanitud efekte ei jõutud õigeks ajaks valmis teha. Siiski ei ole midagi kardinaalselt muudetud ja uued efektid järgivad täpselt vana stiili.

Star Trek I: The Motion Picture ei ole teadagi eriti kõrgelt hinnatud ja ega minugi arvamus sellest linateosest väga hea ei olnud. See ei tähenda, et ma seda halvaks filmiks pean, aga lihtsalt enamik teisi Star Treki filme tundusid kuidagi huvitavamad. Seekord üritasin selles filmis midagi rohkemat leida ning mõnes mõttes see ka õnnestus, kuigi mingiks eriliseks ¹edöövriks ma teda ka ei nimetaks.
Film erineb oluliselt nii Originaalseeriast kui ka kõigist järgnenud filmidest ja sarjadest ning seetõttu on ta oma olemuselt minu jaoks ka kõige võõrastavam Treki filmidest. Kuigi samas hindan ma seda selle poolest, et filmi õhkkond on tõepoolest futuristlik ning võõrastav - teised Star Treki inkarnatsioonid tunduvad selle kõrval hoopis maalähedasemad. Teisalt on film oma disainielementidelt jälle üsna selgelt seitsmekümnendate laps, kuid see iseenesest ei ole veel miinus. Mõtlen siin näiteks neid pastelseid toone ja uusi Tähelaevastiku mundreid, mis minule küll eriti ei meeldi. Ainuke, mis neist tõesti hea välja nägi, oli Kirki admiralimunder, mida ta alguses kandis.
Paralleele võiks ehk tõmmata vaid Star Trek: TNG-ga, eriti selle esimeste hooaegadega, kusjuures nende mõlema juures oli Gene Roddenberryl suhteliselt suur sõnaõigus, mis nende erinevust teistest kindlasti seletab. Näiteks tuli mulle filmi vaadates meelde Originaalseeria esimene pilootosa "The Cage," mis tagasi lükati oma liigse aegluse ja keskmise vaataja jaoks liiga sügava teemakäsitluse tõttu. Filmi juures sai siis Roddenberry oma tahtmise.

Nüüd siis lähemalt sisu juurde. Kuigi peale rohkem kui kümneaastast pausi Star Treki näitamises (kui TAS välja arvata) oleks võinud oodata, et alguses näidatakse kaua ootama pidanud fännidele Enterprise ja tema meeskonda, siis algas film hoopiski uue välimusega klingonitega. Tänu laevade sarnasele kujundusele polnud õnneks raske ära tunda, kellega tegu. Juba klingonite kohtumine V'Geriga sisaldas palju eriefekte, nii et see tõotas ette, mis veel hiljem saama hakkab. Muidugi tuleks nüüd ära mainida see, et kogu film keskendub päris suures osa rohketele ja ilusatele eriefektidele, mida mõne jaoks on ehk isegi häirivalt palju, kuid arvestades kuuekümnendate teleseriaali piiratud võimalusi oli selline käitumine kahtlemata mõistetav ning samas ka vääriline tasu pika ootamise eest. Nüüd võiks muidugi küsida, et kas Star Treki vaimu juurde kuulub ikka selline efektidele keskendumine ning võib-olla oleks selle asmele pidanud rohkem tegevustikule keskenduma, kuid minu arvates selle filmi juures eriefektid tegelikult ei seganud ega võtnud ka midagi loolt endalt vähemaks, vaid pigem sobisid ülimalt hästi filmi rahuliku stiili juurde.
Spock oli ka jälle Vulcanile jõudnud ning valmistus Kolinahriks. Igatahes nägi ta oma soengusse seadmata juustega päris naljakas välja. Nüüd mainiks ka selle ära, et Kirk nägi filmis välja oluliselt vanem kui TOS-is, Spock oli ikka samasugune ning McCoy seevastu nägi hoopis nooruslikum välja, kuig ta oli neist kolmest kõige vanem näitleja. Very Happy Esmakohtumine Kirkiga jäi lausa üllatuslikult põgusaks - jäi mulje, nagu oleks siin erinevalt eriefektidest üritatud teha nägu, et kõik on business as usual ja selle juures pole midagi erilist.
Häirivana mõjus see, et nagu hiljem juba tavaks on saanud, oli Enterprise ainuke laev Maa ümbruses. Maa on ju ikkagi Föderatsiooni üks tähtsaimatest keskustest ning loogika dikteerib, Wink et see peaks olema päris tugeva kaitse all, eriti võttes arvesse selliste tugevate vaenlaste nagu klingonite ja romuluslaste suhtelist lähedust. Aga noh, siis ei oleks ju lugu üldse nii huvitav. Very Happy
Uue, ümberehitatud Enterprise'i tutvustus oli väga pikk ning on seetõttu ka (kuri)kuulsaks saanud. Võib-olla tõesti oli see natuke liiga pikk, kuid mina tunnistan, et mulle meeldis, nii et ei hakka midagi ette heitma.

Kirki käitumine ei olnud alguses kuigi meeldiv. Kapten Deckeri suhtes oli ta õigustamatult ülbe. Nagu nii Decker kui McCoy ise kommenteerisid, oli Kirki iha Enterprise tagasi saada nii suur, et ta oli valmis selleks teised jalge alla tallama. Admiralil on muidugi see õigus, kuid ma ei tea, miks oli vaja teda negatiivsena näidata? Võib-olla pidi see näitama, et ka Kirk on inimene ja kui mõelda, siis oli ta oma laeva suhtes juba TOS'i ajal üsna tugevalt meelestatud. Või loodeti lihtsalt sellele, et fännid armastavad teda kõigele vaatamata.

Idee kosmosesondist Voyager, mis oli sattunud masinate planeedile, oli iseenesest päris huvitav, kuigi ilmselt päris Originaalseeria episoodist "The Changeling," aga seekord tunduvalt suuremas mõõtmes nii otseselt kui ka kaudselt. Mõneti meenutas see isegi borge, kes tulid alles hiljem. Korduvalt mainiti, et V'Ger on oma teekonnal oma looja juurde väga palju näinud ja seetõttu tark, kuid kuidas siis on võimalik, et ta galatikas, mis humanoidtsivilisatsioonidest praktiliselt kihab, ühtegi ei kohanud ega suutnud mõista, et just inimesed on tehnoloogia loonud. Lõpp meenutas mõneti tüüpilisi episoode, kus Kirk lõpuks jälle arvuti surnuks rääkis, aga vähemalt ei paistnud see seekord nii selgelt välja.


Lõpuks tuleks ehk puudutada Star Treki vaimu ja Roddenberry vaimu seost. Seda filmi vaadates tekkis mul küsimus, et kas Star Trek on ikka üldiselt see, mida soovis näha Roddenberry? Nagu me teame, oli tema nägemus asjast hoopis vähem actionile keskendunud, kui TOS ning hilisemad filmid ja sarjad näidanud on. Võib-olla polegi Roddenberry see suur looja, keda kõige eest kummardama peab - tema andis kõigest mingi algtõuke ning edaspidi on Star treki saaga arenenud tegelikult teiste käe all omasoodu. Razz
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.


Viimati muutis seda Enterprise (Nelj Dets 16, 2010 10:41 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
rincewind
Veteran


Liitunud: 12 Sept 2005
Postitusi: 559
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Laup Veeb 17, 2007 9:02 pm    Teema: Vasta viitega

Tsiteerin::
...Star Trek I: The Motion Picture ei ole teadagi eriti kõrgelt hinnatud ...

Ei oska nüüd paugupealt linke anda, kuid päris mitmes gallupis Razz on seda filmi peetud ST omadest parimaks. Ise leian, V`Geri idee on ST filmide seas üks parimaid. Kunagi sai nad soome TVst kõik VHSi peale võetud ja peaks uuesti vaatama enne kui siin pikemalt lobisema hakkan.
_________________
Pettumus on lootuse nukker lapsuke.-S.Vititski-
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Laup Veeb 17, 2007 9:08 pm    Teema: Vasta viitega

Eks see vist oleneb sellest, kust lugeda. Mina olen infot saanud põhiliselt erinevatest foorumitest ja neis on see film üldiselt tagumises pooles. Razz Pole kah kohe linki anda. Very Happy
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Artzz
Auliige


Liitunud: 11 Jan 2007
Postitusi: 1295
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Laup Veeb 17, 2007 11:42 pm    Teema: Vasta viitega

Siin ma juba natukene rääkisin sellest filmist ja jään ikka seisukohale, et kuigi need massiivsed võtted V'Ger'i laevas olid hästi tehtud ja väga detailsed, tekitas see pikk odüsseia veidi tüdimust ja oleks ehk oodanud rohkem tegevust ja kasvõi mingeid manöövreid laevaga Wink see otse lendamine ja meeskonna suu lahti vaatamine väsitas lihtsalt ära.
Muidu teema iseenesest olid lahe, aga see oli jah naljakas, et Föderatsiooni keskuse juures ei ole peale pooleldi töökorras oleva laeva ühtegi teist laeva!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Leib.ja.vein
Nooremleitnant


Liitunud: 10 Veeb 2007
Postitusi: 54

PostitusPostitatud: Nelj Juun 26, 2008 10:55 am    Teema: Vasta viitega

Pole muud midagi öelda kui, et see on mu lemmik ST film.
Siiski üks asi mis mind häiris iga vana st tiimiga filmi juures oli nende riided. Esimene oli lihtsalt masendav ja edasi oli kuidagi kole punane ülikond. Siiski kõige minujaoks tobedam riietus oli ST: Voyage home Spockil.
Veel oli hea, et Kirk ei rääkinud V Geri juhtmeid kokku või midagi.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
SoulHunter
Viitseadmiral


Liitunud: 16 Juun 2005
Postitusi: 235
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Juun 26, 2008 2:11 pm    Teema: Vasta viitega

Tsiteerin::
Lõpuks tuleks ehk puudutada Star Treki vaimu ja Roddenberry vaimu seost. Seda filmi vaadates tekkis mul küsimus, et kas Star Trek on ikka üldiselt see, mida soovis näha Roddenberry? Nagu me teame, oli tema nägemus asjast hoopis vähem actionile keskendunud, kui TOS ning hilisemad filmid ja sarjad näidanud on. Võib-olla polegi Roddenberry see suur looja, keda kõige eest kummardama peab - tema andis kõigest mingi algtõuke ning edaspidi on Star treki saaga arenenud tegelikult teiste käe all omasoodu.

Ma olen kuskilt lugenud, et tegelt on Roddenberry naine Majel nende sarjade looja ja vana R vaid omastas selle kuulsuse mis tal on.Idee võis vast olla R poolt, kuid loomisprotsessis ta ei osalenud. Seda ma lugesin kuskilt seoses sarja Earth: Final Conflict ekraanile tulekuga. Kuskohast? Ausalt ei mäleta...
_________________
Minna alati sinna kus veel keegi pole käinud...
Ja loota, et ehk pääseb kuidagi ka tagasi...Very Happy
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Esm Dets 13, 2010 2:48 am    Teema: Vasta viitega

Vaatasin teemaks oleva filmi täna uuesti üle. Üldiselt jään oma esimeses kommentaaris öeldu juurde, aga märgiks ära, et seekord jättis film mulle kuidagi tugevalt aegunud mulje. Pean siin silmas just visuaalset külge. Varem ei ole see mind niivõrd häirinud, kuid seekord jäi kuidagi väga teravalt silma. Samuti tooks välja Originaalseeriale nii omase huumori absoluutse puudumise, millest on kahju, sest sellega oleks suudetud seda väga elutu ja steriilsena mõjuvat linateost natuke elavdada.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Esm Dets 13, 2010 11:00 pm    Teema: Vasta viitega

Kuigi olen ka filmi pikka aega tagasi teises teemas kommenteerinud, siis kuna ma äsja vaatasin filmi taaskord üle (vist juba rohkem kui viis korda nähtud), lisan ka siia paar mõtet.

Esiteks nõustun nii Enterprise'i esimese kui teise kommentaariga ning tunnistan samuti, et film on teistest Treki filmidest ning ka loomulikult sarjadest kõige steriilsem. Värvid olid suhteliselt emotsioonitud ning ka kõikvõimalikud lisad, nagu eelkõneleja poolt välja toodud Star Trekile omane huumor, olid viidud miinimumini. Põhiline rõhk oli oma aja kohta võimsatel eriefektidel ja originaalsarjast märgatavalt sügavamõttelisemal sisul. Smile

Pean tõdema, et filmi pole väga põnev vaadata, kuid samas leian, et tehniliselt oli tegemist igati tugeva linateosega. Just sellist filmi oligi minu hinnangul vaja, et taasäratada Star Treki fännide tuline huvi saaga vastu ning seda kahtlemata film suutis, mida näitab hilisem filmide ja sarjade tulv. Kuigi kipun ka kuuluma nende inimeste sekka, kes peab Roddenberryt lihtsalt ideealgatajaks ja hindan isegi mõne hilisema tegija panust rohkem, olen tema tööga antud filmi juures rahul.

Leian, et Star Treki sari vääris just veidi rahulikumat ja mõtlikumat esimest filmi, mis käsitles tõsisemat temaatikat. Kõiki kaadreid ei olnud huvitav vaadata, kuid samas mõjus laialdane muusika kasutamine ja aeglaselt edenev sündmustik omamoodi nauditavalt. Enamus hilisemates filmides paisatakse vaataja suhteliselt intensiivsesse sündmuste keerisesse, kuid siin jäi aega mõtlemiseks.

Kokkuvõttes hindan esimest filmi väga, kuid sellest hoolimata ei paiguta seda enda jaoks parimate Treki filmide hulka. Pigem nimetaks seda isegi suhteliselt iseseisvaks nähtuseks, mis aitas taaselustada suurepärase saaga. Cool
_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Teis Dets 14, 2010 6:33 pm    Teema: Vasta viitega

Minule jäi tegelikult pigem mulje, et film üritas olla väga ambitsioonikas, aga selle taga ei olnud tegelikult erilist sisu. Üks peamisi probleeme selle filmi juures ongi minu jaoks just sündmustevaesus - kogu tegevustiku, mis kestis kaks tundi, võib põhimõtteliselt kahe lausega kokku võtta ja seejuures ei jääks midagi olulist ütlemata. Põhimõtteliselt piirduski kogu film ainult ühe koha peal passimisega ning puudu jäi meeskonna aktiivsest osalusest tegevuses.

Mis ei tähenda, et ma seda filmi ei hindaks, aga mulle tundub, et Star Treki universumit ei õnnestu väga hästi Kosmoseodüsseia stiilis tõlgendada.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Artzz
Auliige


Liitunud: 11 Jan 2007
Postitusi: 1295
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Dets 16, 2010 10:29 pm    Teema: Vasta viitega

Ega jään minagi jätkuvalt arvamusele, et kuigi tegemist oli plaanilt suurejoonelise teosega ning rõhutatult oli see ka tegijate eesmärk - kasutada ära antud aja võimalusi luua selliseid võtteid, et inimesed jääksid suu ammuli helesinist ekraani vaatama, sest tegelikult olid need efektid ikkagi päris head, kuid kuna filmis ei olnud suurt teemaarendust ja üldises mõttes midagi erilist pakkuda ei suudetud, kuigi inimese loodud masina arengust superintellektiks ning siis tema (selle) looja otsingud läbi galaktika on siiski piisavalt intrigeeriv ja mõtlema panev sisu, et anda andeks pikad ja ainult visuaalselt suureplaanilised võtted.

Mul on esimese filmi special edition, kus filmi re¾issöör Robert Wise tegi 2001. aastal director's cuti, täiendades filmi veelgi arvutigraafikaga, mida ei olnud võimalik teha 1979. aastal ning peamiselt puudutab see siis ikkagi muidugi V'Ger'it. Samuti uuendati tervenisti ka filmi heli ning seetõttu ei saa mainimata jätta ka Jerry Goldsmithi suurepärast soundtracki filmile.

Star Treki esimese täispika filmi kohta oli tegemist siiski suurepärase sissejuhatusega järgnevate filmi tegemisele, kuid muidugi pean nõustuma eelkõnelejatega, et värvid oleksid võinud olla veidi erksamad, mis oleks vähendanud liigset steriilsust.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Star Trek Filmid Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group