Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Kas ulmefänlus on häbiasi?
Mine lehele 1, 2  Järgmine
 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
shadowman
Veteran


Liitunud: 11 Jan 2005
Postitusi: 645

PostitusPostitatud: Nelj Nov 18, 2010 11:08 pm    Teema: Kas ulmefänlus on häbiasi? Vasta viitega

Enterprise kirjutas:
/---/ Aga veel ausam olles toon välja asjaolu, mida ilmselt paljud seda lugedes mõtlevad, aga ehk välja öelda ei taha: arvestades ulmetemaatikaga kaasnevat stigmat, kes on valmis seda oma nime all vedama?

FLT kirjutas:
Kahjuks on jah Eestis ulmega juba seike teema, et vaadatakse suhteliselt viltu.

Lugedes pidevalt siit foorumist selliseid väiteid, tekkis mul küsimus, kas see tõesti on nii, et ulme¾anri austamine on üks selliseid asju, mida tuleb avalikkuse eest varjata ja mille üle peab häbi tundma?

Võibolla ma käin ringi, silmaklapid peas, aga minule on jäänud küll selline mulje, et ulme oma kõige laiemas mõistes on tänapäeval nii meinstriim kui vähegi olla saab, ja kui keegi väidab, et talle meeldib ulmet vaadata/lugeda, siis ei tohiks see küll kedagi enam isegi kulmu kergitama panna.

Tahan öelda, et vähemalt mina isiklikult ei ole oma ulmefänni staatuse tõttu ennast kunagi represeerituna tundnud, kuigi varjanud ei ole ma seda kunagi. Pigem on olnud vastupidiseid kogemusi - inimesed, kes ise ulmest suurt lugu ei pea, või kellest ma vähemalt seda ei arvanud, et neile midagi sellist meeldida võiks, on jäänud näiteks suure huviga mu raamaturiiulit piidlema jne. Sarnaseid näiteid on mitmeid.

Hea küll, suurem osa minu tutvusringkonnast on sarnaselt minule ka ise väikse kiiksuga (vaatavad ja loevad imelikke asju, tegelevad imelike hobidega, kuulavad imelikku muusikat jne), kuid ka nö tavainimestega kokku puutudes ei ole ma küll kunagi tundnud, et peaksin end sellepärast, et mulle ulme meeldib, kuidagi alavääristatuna tundma.

Või mida teie arvate? Teema on huvitav, nii et arutlegem selle üle.
_________________
Take me out to the black
Tell them I ain't comin' back
Burn the land and boil the sea
You can't take the sky from me
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Artzz
Auliige


Liitunud: 11 Jan 2007
Postitusi: 1295
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Nov 18, 2010 11:34 pm    Teema: Vasta viitega

Huvitava teema oled üles tõstatanud. Mina olen kahe käega ulme poolt ja mind ka eriti ei loksuta see, kui keegi ütleb, et mida sa neid kolle või mõttetust ikka vaatad, aga mismoodi on siis mingi draama, action, komöödia võit thriller teistmoodi, kui ulme. See on lihtsalt üks teine ¾anr, mis võib sisaldada ja suure tõenäosusega ka sisaldab kõiki eelpool nimetatud ¾anrite elemente. Eks jama tehakse igal pool, kuid kvaliteetkaup läheb ikkagi igaühele peale, ainult kes siis mida eelistab. Ega minu sõpruskonnas ei ole ka palju ulmeaustajaid, tegelikult neid ei olegi. Üks sõber küll avastas enda jaoks Tähevärava frantsiisi ja mind pani esialgu see isegi imestama, kuna ta väitis, et see ei ole nii ulme, kui mõni ulme on ja on veidi maalähedasem. No ei tea, aga ega ma siis teda ulmest ka võõrutama hakka - see ju ainult positiivne, kui ma uusi mõttekaaslasi juurde saan Wink

Paar nädalat tagasi kuulsin ka ühe tütarlapsest töökaaslase kommentaari filmile Hüppaja (Jumper - 2008), et see oli nii "loll" film. Noh, ega mina ka just väga sellest filmist ei arva, sest sisuliselt see film just ei hiilanud ning põhirõhk oli meelelahutusel ja actionil, aga et lihtsalt nii öelda - eks igaühel on oma arvamus muidugi. Ma püüdsin talle küll rääkida, et see film oligi mõeldud sellisena ja ju siis ei olnud see lihtsalt tema maitse, kuid eriti veenev ma vist olla ei suutnud. Smile

Mõned inimesed on lihtsalt negatiivselt meelestatud ulme suhtes ja seetõttu ei kipu ma siis seda teemat ka rohkem käsitlema, kuid ega ma siis ennast küll seetõttu kuidagi alaväärsemana ei tunne ja naudin edasi seda, mis mulle koguaeg meeldinud on. Cool
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
SinkaVonka
Veteran


Liitunud: 27 Veeb 2005
Postitusi: 913
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Nelj Nov 18, 2010 11:45 pm    Teema: Vasta viitega

Paljud minu sõbrad ja tuttavad ehk ei viitsi seriaale/filme ja raamatuid foorumites arutada, aga sellist suhtumist, et ulme on ainult veidrikele, ei ole ammu kohanud. Seetõttu ma ei varja seda, et olen ulme¾anri fänn. Võib-olla nooremas vanuses mingid koolikaaslased mõnitavad, aga edaspidi vaevalt et selline pisiasi teisi eriliselt kõigutab.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Reede Nov 19, 2010 12:13 am    Teema: Vasta viitega

Ma leian, et see teemapüstitus on täiesti õigustatud ja väärib arutlemist. Nagu teema esimesest postitusest juba nähtub, siis olen ka mina sellist arusaama, et ulmele vaadatakse viltu, siin foorumis varem maininud. Seejuures kasutaks siin ka võimalust ja vabandaks, kui kellelegi on jäänud mulje, et ma Ulmefoorumit häbenen. See ei ole tegelikult nii, ma ei varja seda kellegi eest, aga samas ma eelistan oma seotust selle projektiga ka mitte kõvasti välja karjuda.

Mis puutub minu isiklikku kogemusse, siis minu lähituttavate seas on ainult üks ulmehuviline ja teda te tunnete. Wink Üldiselt aga vaadatakse ulmele kui sellisele kui mitte otseselt viltu, siis vähemalt puudub selle vastu huvi ja üldiselt tuuakse seletuseks väited nagu "mõttetu" ja "pole reaalne" jms. Üldistava kommentaarina mainiksin küll, et need inimesed, kes minu kogemuse põhjal ulmet maha teevad, ei ole sellesse temaatikasse lihtsalt süübinud ega saa aru mis ulme täpselt on ja kui sügavaid filosoofilisi teemasid seal käsitletakse. Paljude inimeste jaoks võrdub sõna ulme siiski mõttetu laserpüstolitega paugutamisega, mida vaatavad ainult lapsed või nõmedad nohikud. Et üldiselt on ulmehuvi selline asi, mida ma välja ei reklaami, vaid arutan ja räägin lähemate tuttavatega, kes ei hakka mind ainuüksi selle põhjal hindama.
Eks tegelikult ütleb ju see ulme mahategemine ilma asjalike selgitusteta rohkem arvaja enda kohta, aga paraku ta nii on ja sellega võitlemine on suhteliselt lootusetu töö.

Võib-olla on tõesti tõsi, et ulme on hakanud viimastel aastatel rohkem mainstreami liikuma, aga siin tuleb ka mainida asjaolu, et paljud inimesed ei näe näiteks sarju Lost ja Heroes kui ulmet (sõna, mille tähendus on tegelikult väga lai) ega oska ka neid selle sõnaga iseloomustada.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Artzz
Auliige


Liitunud: 11 Jan 2007
Postitusi: 1295
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Reede Nov 19, 2010 12:17 am    Teema: Vasta viitega

Irw. Sain eelmise enda postituse eest tüdruksõbralt riielda, et ei mainud teda ulmesõbrana, kes mul olemas on - et see ei ole see Tähevärava avastanud sõber Razz

Mul on vedanud sellise tüdruksõbraga, kes on ka ulmefänn ning ei häbene ka seda üldsegi ning seetõttu on meil väga hea vaadata, lugeda ja arutleda igasugustel ulmeteemadel ja seetõttu ei ole vajadust ka kodus üksi head kraami nautida Wink
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Reede Nov 19, 2010 12:21 am    Teema: Vasta viitega

Artzz kirjutas:
Irw. Sain eelmise enda postituse eest tüdruksõbralt riielda, et ei mainud teda ulmesõbrana, kes mul olemas on - et see ei ole see Tähevärava avastanud sõber Razz

Mul on vedanud sellise tüdruksõbraga, kes on ka ulmefänn ning ei häbene ka seda üldsegi ning seetõttu on meil väga hea vaadata, lugeda ja arutleda igasugustel ulmeteemadel ja seetõttu ei ole vajadust ka kodus üksi head kraami nautida Wink


Ma vaatasin jah, et kahel liikmel sama IP-aadress. Very Happy Aga see on väga tore, õnne teile mõlemale! Wink

P.S. Vabandan offtopicu pärast.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Equ
Laevastikuadmiral


Liitunud: 27 Nov 2004
Postitusi: 379
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Reede Nov 19, 2010 2:54 pm    Teema: Vasta viitega

Tre,

Ei ole võõras teema üldsegi mitte, kunas olles seotud erinevate nö. ni¹¹ide hobidega. Sama teema on sisuliselt igal alal, ei ole keegi või miski siin erand. Ja see kõik tuleb ju lihtsalt inimloomusest ning võib ka öelda tõekspidamistest. Mida ma tahan öelda on see, et kindlasti ei saa kedagi halvustada sellepärast, kes ta on või millega ta tegeleb. Ja kuigi seda tehakse (tihti ju üldsegi mitte paha pärast vaid niiöelda sissejuurdunud stamp võib seda teha inimese puhul), ei tasuks seda tõsiselt võtta. Ning miks peakski, nagu öeldakse, peaasi, et oled sina "sina ise" ja teed seda mida sa tead, et sa tegema pead (pole üldse tähtis kas see on hea või halb, õige või vale, jne), tähtis ei ole mida teised arvavad. Küll jah see kõik kokku on see mille põhjal tekib kellegil sinust mingisugune arvamus. Samas arvamused on erinevad, inimesed on erinevad. See on paratamatus, kõigile ei saa meeldida, selle teadmisega tulebki lihtsalt elada Cool

Nüüd konkreetselt ulmest rääkides on ju selge see, et läbi aja on välja kujunenud tavainimese (niiöelda hall mass) kontekstis see, et kes ulmega mingitpidi läbi käib on friik, nohik, jne. Ning miks see nii on, on ju üheselt nendest sõnadest friik, nohik arusaadav. Sest nad ise juba ütlevad, et niimoodi nimetatuna oled sa tavainimese mõistes temast "erinev". Vot just nimelt erinev ja see pole isegi tähtis kas halvas või heas mõttes. Aga e-r-i-n-e-v. Ning mida me teame inimloomusest? Me kardama kõikke mida me ei mõista, me ei salli kõiki kes on meist erinevad ja keda me ei mõista. Ja nii see ongi. M.O.T.T ehk samanimelised tõmbuvad, erinimelised tõukuvad.

Equ
_________________
Live long and prosper!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Reede Nov 19, 2010 4:02 pm    Teema: Vasta viitega

Mõtlesin, et siin teemas sobiks ka viidata eelmisel suvel Eestis käinud ulmekirjaniku George R. R. Martini intervjuule, kus ta lühidalt ulmele viltu vaatamisest räägib:

Tsiteerin::
Fantasy-fännid või ulmefännid üldiselt tunduvad olevat väga pühendunud rahvas, raamatuid oodatakse ja nende raamatute loodud ilmades elatakse? Miks see nii on?

Väga kannatamatu rahvas on (naerab). Eks need pühendumuse juured ole ajaloos. Kui ulmefänlus 1930. aastatel tekkis, siis peeti seda ¾anri kirjanduslikus mõttes vähem väärtuslikuks. Ulmest ei peetud ülikoolides loenguid, akadeemilist tausta polnud, kirjandusajakirjad ulmekirjanikega ei rääkinud.

Ulmehuvilised tundsid siis, et neid diskrimineeritakse, nende maitset peetakse imelikuks ja sellele vaadatakse ülalt alla, ning hakkasid omavahel suhtlema. 30. aastate lõpus toimusid Ameerikas esimesed ulmehuviliste kokkutulekud. Aastate jooksul on asjad selles ülevalt alla vaatamise suhtes muidugi muutunud. Nüüd on ulme ülikoolides jne, aga selline kogunemise vaim on ikka veel säilinud.

Nagu varem sai mainitud, on ulmet ja kõiki neid alaliike alati kuidagi vähem tõsiseltvõetavaks peetud. Olete mõelnud kunagi kirjutada midagi n-ö tõsist?

Olen mõelnud küll, et kirjutaks mõne peavoolu romaani. «The Armageddon Rag’i» ma kirjutasin 1980. aastate alguses, sel olid küll fantasy-elemendid, aga põhimõtteliselt peavoolu raamat (raamat rääkis 1960. aastate rokk- ja kontrakultuurist ning mis sellest 1980. aastate alguseks saanud oli – J. A.). Aga see ¾anriküsimus ei ole väga oluline, sest head tööd võib teha ükskõik mis ¾anris.


Allikas: http://www.postimees.ee/?id=143241
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Nielander
Viitseadmiral


Liitunud: 7 Dets 2009
Postitusi: 216
Asukoht: Eestimaa

PostitusPostitatud: Reede Nov 19, 2010 6:42 pm    Teema: Vasta viitega

Viltu vaatamist ulmehuvile olen väga tihti nii oma sõpruskonnas kui ka perekonnas kohanud...fraasi "mingi ulmekas" on väga tihti halvustavas mõttes ette tulnud. Ulme alla kiputakse jah liigitama kõike, mis ei ole tänapäeva mõttes range tavareaalsus...isegi kui filmides mainitakse selliseid tegelikult täiesti olemasolevaid asju nagu Einsteini relatiivsusest tingitud ajaerinevused või mingit uhkemat tehnikat, siis peetakse kogu lugu kohe väljamõeldiseks või fantaasiaks - andes sellele automaatselt halvustava ühisnimetuse - ulme...

Isiklikult piiritlen ulmet väga ranges mõttes...fantaasia näiteks ei lähe mingil juhul ulme alla(tüüpilisemateks näideteks Harry Potter ja Sõrmuste isand)...kõige paremini illustreerib ulme olemust minuarust selle inglise keelne nimetus Science fiction(rohmakas tõlge oleks vast teaduslik väljamõeldis), mis vastandub tavapärasemale fiction'ile...
Fantaasiat aga tihtipeale nimetatakse just ulmeks ja seda eksliku liigitust võib kohata kõikjal ning minuarust on see üks viltuvaatamiste põhjustest - sest ulmeks nimetakse ka kõiksugu lastefilme lohedest ja kollidest kapis...

Tuleb meelde seik keskkoolist, kui oli vaja teha lõpukirjandiks harjutades mitmeid proovikirjandeid...muidugi oli vaja kirjandisse sisse sulatada ka paar raamatuviidet...kuna aga juba varase ulmehuvilisena moodustas mu lugemusest enamuse just ulmekirjandus, siis kasutasin (vist) mingis viites Frank Herberti "Düüni"...
Hiljem sain kirjanduse õpetaja käest sellise asja eest pea et sõimata...sõnad loeti peale, et ma mingil juhul lõpukirjandis ulmeraamatuid ei viitaks, Põhjuseks just see ulmele viltuvaatamine...
Näiteks Bulgakovi "Meister ja Margarita" või Marquez'i "Sada aastat üksildust" olid täiesti aktsepteeritavad raamatud(kuigi need kujutavad endast kohati räiget sürrealismi), aga vat "Düün" oli juba midagi halba, mis võis potentsiaalselt punkte maksma minna...
_________________
When the spit hits the fan...
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
SinkaVonka
Veteran


Liitunud: 27 Veeb 2005
Postitusi: 913
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Reede Nov 19, 2010 7:24 pm    Teema: Vasta viitega

No eks õpetajad on nagu nad on. Seesugune reaktsioon näitab küll pigem selle õpetaja enda kitsarinnalisi vaateid...päris huvitav oleks teada, kas tõesti eksamikomisjon sellise asja eest punkte maha võtaks. Aga jah, ka meile soovitati neid eelnimetatud teoseid. Smile Tuleb meeles pidada, et koolisüsteemis on kokkuvõttes palju vanemaid inimesi, kes on...vanamoelised. Smile

Tegelikult ma arvan, et siin on kaks erinevat küsimust. Kas ulme¾anrile vaadatakse viltu ja kas ulmefännidele vaadatakse viltu?
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Reede Nov 19, 2010 8:03 pm    Teema: Vasta viitega

Mis puutub kirjanduseõpetajate arvamusse ulmest, siis minu õpetaja ütles küll ükskord, et temale ulmekirjandus ei meeldi, aga pikemalt ta seda ei põhjendanud. Ise küll aeg-ajalt viitasin koolikirjandites ulmeteostele, aga mitte eriti palju ja pigem mingi muu mõtte illustreerimiseks.

Aga SinkaVonkale ma vastaks siin nii, et need küsimused ei ole ehk täielikult üksteisest eraldatavad, sest ühed mõjutavad ka arvamust teisest. Näiteks pole saladus, et mujal maailmas on näiteks Star Treki ja ka Star Warsi fännid suhteliselt kummaline seltskond, kellele meeldib riietuda Tähelaevastiku admiralideks või jedi-kostüüme kanda. Austraalias vist asutati isegi mingi jedi-religiooni järgijaid ühendav ühendus. Laiem avalikkus peab seda aga naeruväärseks ja eks seda suhtumist projitseeritakse ka ulmele üldiselt, olgu see siis täpsemalt kirjandus või filmikunst.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Laup Nov 20, 2010 10:08 pm    Teema: Vasta viitega

Eks eelkõnelejad ole kõik olulisemad poolt- ja vastuargumendid välja toonud. Smile

Lisaksin omalt poolt, et olin ka ise ulme suhtes kunagi võrdlemisi skeptiline ning mul läks ikka päris kaua aega enne kui ¾anri tõsisemalt käsile võtsin ning ümber hindasin. Paraku lähenevad enamus inimesed ulmele võrdlemisi pealiskaudselt ning meelde jääb vaid mõni juhuslikult nähtud koletis või tobedavõitu võitlusstseen. Tulemuseks ennatlikud ja kaugeleulatuvad järeldused, et ulme on mingi "jama", mida ei ole võimalik tõsiselt võtta. Razz
Selge on ka see, et kui ulme vihkajatele teha üks korralik ulme valdkonna sissejuhatus, siis olen kindel, et kasvõi Enterprise'i poolt mainitud ulmes tihti esinevad filosoofilised arutelud ärataksid paljude mitteteadjate hulgas huvi.

Mida ma eelkõige öelda tahan on see, et kui mõnel inimesel on kujunenud ulmest negatiivne arusaam, siis üldreeglina peitub selle taga lihtne mittesüvenemine. Ei saagi eeldada, et kõigile meeldiksid kõik ulme aspektid, kuid olen kindel, et ulmes on peaaegu iga ühe jaoks midagi ning seega ka kõigile sobiv ulmefilm/sari/raamat. Smile

Isiklikust kogemusest võin öelda, et kuigi mul on alati olnud huvi kosmose ja astronoomia vastu, nõudis ulme valdkonnaga sõbraks saamine päris tõsist pingutust ning ma ei hakanud sugugi koheselt ulmet nautima.

Vastates küsimusele. Ma ei usu, et ulmefänlus on häbiasi, kuid samas on selge ka paljude inimeste teadmatusest tulenev eelarvamus nii ¾anri enda kui ka selle austajate vastu. Wink
_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
rincewind
Veteran


Liitunud: 12 Sept 2005
Postitusi: 559
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Püh Dets 19, 2010 5:53 pm    Teema: Vasta viitega

Mina pole isiklikult mingit viltu vaatamist kohanud. Või vähemalt tähele pannud ja kui keegi vaatabki minu raamatu ja filmi eelistustele viltu, siis eks teen seda ka mina teiste omade puhul. Näiteks see Eestis valitsev autobiograafiate buum oli algul naljakas, aga nüüd teeb nukraks. Raamatud stiilis "Kaheksa kuud superstaarina" - kellel neid vaja on? Ei saa aru.
Minu tutvusringkonnas vaadatakse ka ulmefilme. Tõsi, raamatuid minult naljalt küsima ei tulda. "Ega sul seal peale tähe- ja maailmasõdade midagi asjalikumat pole". Aga ega uuemast kirjandusest muud ei ole küll- puhas tõsi.
_________________
Pettumus on lootuse nukker lapsuke.-S.Vititski-
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Wendelh
Veteran


Liitunud: 19 Jan 2005
Postitusi: 633

PostitusPostitatud: Kolm Dets 22, 2010 7:58 pm    Teema: Vasta viitega

Oma kogemuse põhjal ütleks, et kui negatiivset suhtumist üldse on, siis väljendub see selles, et ulmet peetakse kerglaseks. Et mingi väljamõeldud-ebarealistlik jama, mida vaatav inimene ei ole selgelt kompetentne tegelema reaalsusega.

Aga üldiselt, nagu kaasfoorumlasedki, kuulutan oma kuuluvust uhkelt ja valjult ja kellegi viltune pilk ei morjenda. Nad lihtsalt ei tea, millest ilma jäävad. Smile
_________________
To take a chance on something that just might end up being the most profoundly impactful moment for humanity, for the history... of history.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Dru
Nooremleitnant


Liitunud: 11 Jan 2011
Postitusi: 47
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Jan 11, 2011 8:55 pm    Teema: Vasta viitega

End represseerituna ma tundnud pole. Valdav osa inimesi, kellega igapäevaselt kokku puutun ei tea enamiku ulme olemasolustki, hea kui mõni SW naljalegi pihta saab.
Selles mõttes tunnen end vahetevahel üksikuna - mitmed naljad jäävad rääkimata-ütlemata-tegemata, teemad arutlemata jne. Aga see möödub hetkega.

Et keegi oleks mulle kunagi halvasti öelnud selle pärast, et ma ulme fänn olen - seda ma ei mäleta.
Küll on korduvalt nalja tehtud minu fantasy-lembuse üle.

Mulle tundub, et nö ulme-rahvast ei vaadata üldse nii palju viltu - suurema osa ajast nad ju loevad või vaatavad filme ja sarju ning on üldiselt ohutud.
Fantasy-fännid, on the other hand, käivad inimesi metsas JA linnas mingite hõbedaste keppidega tagumas. Vot nemad on imelikud.

Aga ma räägin sellest, mida ma ise kogenud-kohanud olen ja märganud Eestis. Ülejäänud maailma suhtes pole kindel.
Kas keegi teab lugu sellest 7-aastasest adopteeritud tüdrukust (USAs oli vist), kes fännab SW-d ning keda poisid selle pärast talle halvasti ütlevad?

Üldiselt, lapsed võivad väga õelad olla. Aga vanemate inimeste seas pole tõesti mingit halba tooni ulme kui ¾anri kohta kohanud.
_________________
It's not enough to simply survive. You have to be worthy of survival.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Artzz
Auliige


Liitunud: 11 Jan 2007
Postitusi: 1295
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Jan 11, 2011 9:15 pm    Teema: Vasta viitega

Dru kirjutas:
Fantasy-fännid, on the other hand, käivad inimesi metsas JA linnas mingite hõbedaste keppidega tagumas. Vot nemad on imelikud.


Loodan, et keegi nüüd südamesse ei võta minu nalja, aga selle peale ütleks jah, et fantasy rahvas on veidi "metsa poole" Laughing aga eks see ole jah tingitud nendest rollimängudest, mida korraldatakse ja siis käib see mõõkade värk lihtsalt asja juurde ja minu respekt ses suhtes, et ega nad ei häbene linnas bussis oma varustuses ringi sõita. Wink


Viimati muutis seda Artzz (Teis Jan 11, 2011 9:53 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Dru
Nooremleitnant


Liitunud: 11 Jan 2011
Postitusi: 47
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Jan 11, 2011 9:51 pm    Teema: Vasta viitega

Ei võta südamesse.
Mina vähemalt olen uhke, et ma "metsa poole" olen Very Happy
_________________
It's not enough to simply survive. You have to be worthy of survival.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
kawoosh
Leitnant


Liitunud: 7 Jan 2011
Postitusi: 76
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Jan 11, 2011 10:04 pm    Teema: Vasta viitega

Normaalne. Ma olen siis ainus, kellele vähemalt kord nädalas öeldi: "Saa üle oma ulmekatest", "Kas sul targemat pole teha?", "Muud pole vaadata?", "Sinuga ei saa üldse lahedatest realitytest/Edwardist rääkida, sa oled nii omadega kosmoses, tule maa peale tagasi."

Ilmselgelt peaksin oma tsitaatide ja asjadega vaiksemalt võtma. Olen üksik ulmefänn oma sõbrannade seltskonnas. Nemad peavad lugu sädelevatest vampiiridest ja kutsuvad mind friigiks Razz Kusjuures sellised tegelased jäid rohkem gümnaasiumiaegadesse, ülikoolis tunduvad inimesed olema normaalsema suhtumisega ümbritsevasse.

Ja mulle meeldib ka "metsa poole" olla, kuigi need ajad on möödas, kui ma tatina ringi jooksin ja tulnukatega võitlesin.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Teis Jan 11, 2011 10:20 pm    Teema: Vasta viitega

Dru kirjutas:
Üldiselt, lapsed võivad väga õelad olla. Aga vanemate inimeste seas pole tõesti mingit halba tooni ulme kui ¾anri kohta kohanud.


kawoosh kirjutas:
Kusjuures sellised tegelased jäid rohkem gümnaasiumiaegadesse, ülikoolis tunduvad inimesed olema normaalsema suhtumisega ümbritsevasse.


Seda olen ma ka tähele pannud, et suhtumine sõltub tihti east. Põhikoolis ja osalt ka gümnaasiumis olid nii-öelda sotsiaalselt aktsepteeritavad käitumisreeglid tunduvalt konkreetsemalt paika pandud kui hiljem ülikooli ajal, kus inimesed oluliselt mõistlikumad tundusid. Oma kooliajast siiski mäletan, et ühele klassivennale meeldis veel Babylon 5 ja mõned vaatasid Täheväravat, aga üldise jututeema moodustasid ikka reality-saated ja muud asjad, mida mina igavaks jamaks pidasin. Very Happy
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Dru
Nooremleitnant


Liitunud: 11 Jan 2011
Postitusi: 47
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Teis Jan 11, 2011 10:39 pm    Teema: Vasta viitega

Ma olen alati tugeva iseloomu ja ütlemisega neiu olnud. Harva julgetakse mulle üldse midagi isiklikult halvustavat öelda Razz

Aga mu sõbrad-tuttavad teadsid milline ma olen, ning nendega, kes mu vaimustust ei jaganud, koos olles ma seda teemat lihtsalt niiväga ei puudutanud. Nad poleks aru saanud nagunii Razz

Ja mis võõrastesse puutub, siis esmakohtumisel on tihti muust rääkida, edaspidi ma ei salga fakti, et mis mulle meeldib ja mis mitte. Ning taaskord, kui kellelegi see teema ei istu, siis ma oskan ka muust rääkida Smile
_________________
It's not enough to simply survive. You have to be worthy of survival.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Mine lehele 1, 2  Järgmine
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 2

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group