 |
Ulmefoorum.eu See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
|
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat |
Autor |
Teade |
Enterprise one of a kind

Liitunud: 26 Nov 2004 Postitusi: 3240 Asukoht: Terra Firma
|
Postitatud: Teis Veeb 08, 2011 12:27 pm Teema: Stargate (1994) |
|
|
Märkasin, et kuigi meil kõigi Tähevärava sarjade jaoks isegi oma alamfoorumid, siis kuskil pole juttu sellest 1994. aasta filmist, millest Tähevärava-saaga tegelikult alguse sai. Aeg see viga parandada.
Wikipedia link
IMDB link
Paratamatult tekivad seda filmi vaadates võrdlusmomendid hiljem järgnenud sarjaga ning seetõttu paistavad ka nendevahelised ebakõlad ja erinevused kohati üsna teravalt välja. Samas on õnneks siiski vähe selliseid erinevusi, mida ei saaks erinevate tõlgenduste abil ühildada. Esiteks muidugi see, et peategelasi mängivad teised näitlejad. Siinkohal tuleks minu arvates au anda SG1 loojatele, sest Jack O'Neilli (filmis ühe l-ga, sarjas 2 l-ga) ja Daniel Jacksoni osatäitjad on valitud ja esitatud väga sarnastena Kurt Russelli ja James Spaderi tegelaskujudele. Eriti tugev oli sarnasus minu arvates James Spaderi ja Michael Shanksi kujutatud Daniel Jacksoni osas, kelle sarnasus ulatus kaugemale välimusest; ka Spaderi maneere ja hääletooni õnnestus Shanksil suurepäraselt kopeerida. Kurt Russelli O'Neil oli võib-olla filmis natuke karmima olemisega kui Richard Dean Andersoni O'Neill, aga erinevus ei olnud nii suur, et neid mingil juhul üheks tegelaseks pidada ei saa ning O'Neilli poja surmasaamise temaatika jätkus väga sarnaselt ka sarjas. Alexis Cruz ja Erick Avari esinesid samades rollides ka hiljem SG1-s.
Aga aitab nüüd võrdlustest sarjaga, neid saab ka Wikipediast lugeda või filmi vaadates ise leida. Film ise oli eeskätt action-film, kuhu oli peidetud ka üks või kaks huvitavat ideed, aga nagu Roland Emmerichi blockbusteritele omane, on selle eesmärgiks siiski pakkuda paar tundi kaasahaaravat meelelahutust koos eriefektide ja plahvatustega. Tehnilised võimalused ei olnud 1994. aastal veel päris samal tasemel, mis tänapäeval ja kohati paistis see ka silmatorkavalt välja, aga kuna film ei olnud ka väga massiivse eelarvega, siis oli tulemus igati adekvaatne. David Arnoldi loodud muusika, mis hiljem leidis kasutust ka telesarjas, oli väga õnnestunud ja meeldejääva meloodiaga. Ka näitlejad tundusid oma rollidesse sobivat, aga ausalt öeldes peale Jacksoni ja O'Neili keegi eriti meelde ei jäänud, sest neile lihtsalt ei pühendatud märkimisväärset aega või karakterit loovaid stseene. Ra, kui tema kummaline välimus välja arvata, oli täiesti isiksuseta peapahalane, kelle saatusest ei olnud ausalt öeldes sooja ega külma, sest ta ei suutnud millegi erilisega silma paista.
Kokkuvõttes oli film muidugi suures osas kli¹eeline - Ameerika sõdurid tulevad ja toovad vabaduse ja demokraatia ja orjusest vabastamise, aga see väga ei häirinud. Pigem ei lasknud see filmil lihtsalt saada üheks suurtest ja meeldejäävatest ulmefilmidest.
Aeg-ajalt on ka juttu olnud filmi võimalikest järgedest, mis ei ole seotud SG1-st alanud sarjadega. Planeeritud oli esialgu kokku kolm filmi ning nendest on juttu olnud isegi suhteliselt hiljuti, kuid praeguse seisuga ei paista, et sealt midagi lähemal ajal tulemas oleks. Samas fakt, et Tähevärava-saaga televisioonis on omadega üsna ummikusse jooksnud, võib anda võimaluse naasmiseks suurele ekraanile ja originaalse loo jätkamiseks. Minul poleks selle vastu igatahes midagi.  _________________ Administraator
It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us. |
|
Tagasi üles |
|
 |
TrekRanger The One

Liitunud: 26 Nov 2004 Postitusi: 2135 Asukoht: Tallinn
|
Postitatud: Teis Veeb 08, 2011 10:36 pm Teema: |
|
|
Tõepoolest huvitav, et nii pikka aega oli Stargate-i algusloo teema tegemata, aga õnneks on nüüd see viga parandatud.
Mäletan, et nägin esimest korda käesolevat filmi 90-ndate keskel soome telekast ning kuna ma siis Stargate-ist mitte midagi ei teadnud, vaatasin seda lihtsalt kui ühte naljakat filmi.
Esimest korda tõsisemalt vaatasin Stargate-i siis kui alustasin innukalt terve sarja vaatamist ning see leidis aset mitu aastat hiljem.
Tähevärava saaga sai küll filmist alguse, kuid nagu Enterprise mainis, on filmi ja sarja vahel ikka päris suurel hulgal erinevusi, mis lihtsalt sarjas sujuvalt maha vaikiti. Isegi peamised pahalased ehk Goa'Uldid ei olnud algselt mõeldud väikeste ussikestena, rääkimata pisematest detailidest, nagu tähevärava raputav ja külmetav efekt läbijale. Isegi sarja üks küsitavamaid elemente ehk universaalne inglise keele oskus kõikidel planeetidel oli filmist väljas (ok, venelased rääkisid sarjas aktsendiga ).
Olles nüüd filmi juba mitu korda üle vaadanud, võiksin öelda, et tegemist on täiesti eraldiseisva teosega ning kuigi lõpp kiskus veidi kli¹eeliseks, oli algus vägagi omanäoline ja pingeline. Filmile sarnast ootusärevust ja aukartust tähevärava ees sarjas enam polnud ning ausalt öeldes on sellest natuke kahju. Kuigi paaris esimeses tähevärava hooajas suudeti eelmainitud maagiat veidi üleval hoida, hakkas see aja möödudes üha kiiremini kaduma.
Seega linateost iseloomustav hirm teadmatuse ees oli loo juures kindlasti üks tugevamaid külgi.
Mis puudutab näitlejaid, siis leian, et Russeli O'Neill oli Andersoni O'Neillist ikka päris erinev ning selles osas pole mul sugugi kerge filmi ja sarja üheks looks pidada. Spader ja Shanks olid samas jällegi niivõrd sarnased, et enne sarja vaatamise alustamist filmi vaadates olin suhteliselt veendunud, et sarjas mängib Danieli sama näitleja. Sellise järelduseni jõudsin sellepärast, et olin näinud SG1 sarja vaid väikeste klippidena ning sealt tundsin ka kiirelt välimuse järgi Danieli tegelaskuju ära.
Kui rääkida vahepeal levinud kuulujutust, et originaalsele filmile tahetakse teha filmi detailidega paremini kokkusobiv otsene järg, siis ei pea ma seda eriti loogiliseks võimaluseks. Olen nõus, et filmi abil saaks kahtlemata hoopis teistsugusele tähevärava saagale hoo sisse lükata, kuid kuna sarja tegevustik on juba kord kaanoni poolest originaalteosega seotud, muutuks eraldiseisva järje omaksvõtt ilmselt keeruliseks.
Samas oleks äärmiselt põnev kui hoopis näiteks kümne aasta pärast saab terve saaga täieliku rebooti ning rebooti juures arvestatakse just eelkõige esimese filmi elemente ning loobutakse sarjade kopeerimisest täielikult.
Nõustun eelkõnelejaga, et seda tüüpi värskendatud annus Stargate-i võiks praeguse ummiktee kõrval vägagi huvitav olla.
Kokkuvõtlikult ütleks, et juba teistkordsel vaatamisel tundus mulle film väga kaasahaarav ja andis kindlasti lisamotivatsiooni sarja vaatamise alustamiseks (mida oli tol korral valminud juba 7 hooaega). _________________ Administraator
"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil" |
|
Tagasi üles |
|
 |
|
|
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid Sa ei saa vastata siinsetele teemadele Sa ei saa muuta oma postitusi Sa ei saa kustutada oma postitusi Sa ei saa hääletada küsitlustes
|
|