Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Leo Kunnase 'Gort Ashryn: III osa. Rahu'

 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Ulmekirjandus
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Reede Veeb 18, 2011 12:03 am    Teema: Leo Kunnase 'Gort Ashryn: III osa. Rahu' Vasta viitega

Sain siis lõpuks Leo Kunnase kuulsa ulmetriloogia läbi lugemisega ühele poole. Või äkki polegi "lõpuks" õige sõna selle iseloomustamiseks, sest esimese raamatuga alustasin alles jaanuari lõpus. Nii või teisiti on ring nüüd peale tehtud ja kuigi loetu pole veel jõudnud täielikult settida, piisab sellest ehk esialgu viimase teose kohta teema tegemiseks. Kuna tegu oli sarja viimase raamatuga, siis on osa kommentaare ka sarja kohta üldiselt. Jätkan jälle punktide välja toomise formaadis ja üritan võimalikult vähe spoilerdada.


1. Väga tüüpiline lause, aga raamat meeldis mulle. Tõenäoliselt tuleks kogu triloogiat lugeda kui ühte raamatut, kuid reaalselt on nad siiski erinevad köited ning seetõttu ütlen, et üldiselt pean hetkel sarja teist raamatut siiski tugevaimaks. Siiski pani "Rahu" minu arvates triloogiale väärilise punkti.

2. Hüppan nüüd raamatu lõppu, aga kuna lõpust juba tuli juttu, siis mainin ära, et kuigi üks lugu sai räägitud, jäid otsad vägagi lahtiseks. Tänu detailsele universumile, mille Kunnas on loonud, eksisteerib igati tõenäoline võimalus sealsete lugude jätkamiseks, sest kindlasti jäi ka paljusid peale minu painama küsimus, et mis sai edasi.

3. Ma olen alati olnud kosmose- ja militaarulme fänn ja kuigi mulle pakkus selle triloogia lugemine naudingut, siis tunnistan ma, et kindlasti pakub see veelgi rohkem neile, kes on ise sõjaväega rohkem seotud. Teisest küljest võib Gort Ashryni triloogiat võtta ka kui katset minusugusele tsivilistile selgitada, mis on sõda ja mida tähendab olla sõdur ning see on minu arvates Kunnasel väga hästi õnnestunud. Loomulikult ei saa ma seda ise ilmselt kunagi täielikult mõista, aga pani mõtlema küll

4. Kui jutt selgitamisele läks, siis kohati tekkis jälle mulje, et autor on kirjutanud selle triloogia oma tõekspidamiste ja poliitiliste vaadete selgitamiseks. Kui lugeda Leo Kunnase arvamusavaldusi ja ka valimisplatvormi (hiljem lugejatele: viide 2011. aasta parlamendivalimistele), on paralleelid ilmselged. See on muidugi väga hea, et Kunnas kirjutab asjadest, mis talle korda lähevad ja südamelähedased on, aga kohati mõjus see minu jaoks liiga pealetükkiva ja õpetajalikuna.

5. Üldiselt olid tõstatatud filosoofilised teemad siiski kõik olulised ning leidsid piisavat, kuigi kohati ehk natuke absolutistlikku käsitlust. Aga seda absolutistlikku lähenemist seletab muuhulgas ka autori kriitika moraalse relativismi suhtes.

6. Et raamatuseeria ja eriti neist viimane on praegu veel vägagi värsked, siis on positiivne, et autor on kajastanud ka hetkel veel aktuaalseid probleeme, nt majanduskriisi ja probleeme, mida sõjapidamine majandusele ja poliitikale tekitab.

7. Natuke liiga silmatorkavad olid sellised nimed nagu Weyland-Yutani, Ellen Ripley ja John Connor. See on tore, kui autor teeb vihjeid varasematele teostele, mis on talle ehk eeskuju andnud, ning fännina tõi see naeratuse näole küll, kuid samas need tulid kõik kuidagi riburada pidi järjest ja kiskusid mind natuke raamatu reaalsusest välja. Õnneks polnud ühelgi neist siiski väga kandvat rolli.

8. Kui hinnata Kunnase teoseid veel korra kirjanduslikust vaatepunktist, siis minu jaoks jäi kohati puudu endassehaaravast ja emotsioone ning selgeid kujutluspilte tekitavatest kirjeldustest ja sõnakasutus (v.a. tehniline sõnavara) oli võib-olla natuke liiga lihtne.

Kokkuvõttes oli "Gort Ashryn" minu arvates siiski tähelepanuväärselt võimas ning nagu reklaam kinos ütleb, ülimastaapne. Soovitan soojalt kõigile ulmehuvilistele. Cool
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
SoulHunter
Viitseadmiral


Liitunud: 16 Juun 2005
Postitusi: 235
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Laup Veeb 19, 2011 12:35 am    Teema: Vasta viitega

Nõustun sinuga igati: see on tõesti väga hea raamat. Isiklikult ootan temalt saaga jätku ja oleks tore kui see ka teoks saaks Very Happy Nagu ma siin vist korra mainisn, siis oleks vahva, kui selle saaga suudaks keegi ullivuudile maha müüa Wink Cameron teeks ehk hea muuvi... Cool
_________________
Minna alati sinna kus veel keegi pole käinud...
Ja loota, et ehk pääseb kuidagi ka tagasi...Very Happy
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Laup Veeb 19, 2011 2:44 am    Teema: Vasta viitega

Ma arvan ka, et Gort Ashryni põhjal saaks huvitava filmi, aga ise loodaks hoopis kõrge eelarvega miniseeriat, mis raamatute sisu paremini ekraniseerida laseks. (Soovmõtlemine on tore, eks Logical )

Aga jah, potentsiaali on kõvasti ja loodan ka, et Kunnas rõõmustab lugejaid ja jätkab raamatute kirjutamist. Smile
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
oA
Kadett


Liitunud: 3 Nov 2009
Postitusi: 1
Asukoht: lõunas

PostitusPostitatud: Püh Veeb 20, 2011 10:13 pm    Teema: Vasta viitega

Kahtlemata on tegu Eesti ulmekirjanduse suurteosega, nii mastaapset lugu pole seni keegi kirjutanud. Tore, et meil nüüd uus ulmekirjani juures on. Ma väga loodan, et hr. Kunnas leiab aega edasi kirjutada. Sest lugu läheb kindlasti edasi, tulemas on ju uus sõda ja ilmselt jäi ka Anton ellu.
Endise sõjäväelasena mind pisut häiris katse teha "ideaalset" sõdurit ideaalse tehnilise toega. Ka muu tehnika on pisut liiga arenenud - kui armee luurel on sellised pisikesed ja ülikiired luuresatelliidid (1. osa) siis igasugune invasiooniüllatus peaks olema välistatud jne.
Jõudu ja jaksu talle!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Ulmekirjandus Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group