Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Stargate SG-1 tagasivaadatuna

 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Stargate Sarjad
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
AlienX
Veteran


Liitunud: 17 Aug 2005
Postitusi: 975
Asukoht: Dimension Third Earth

PostitusPostitatud: Laup Okt 05, 2013 4:10 am    Teema: Stargate SG-1 tagasivaadatuna Vasta viitega

Pole ammu midagi postitanud, aeg seda parandada.

Kui aus olla, siis olen ulmemaailmast viimastel aastatel võõrandunud. See aga ei tähendaks, et ulme vastu külmaks olen jäänud.

Hiljuti just lõppes Breaking Bad, lihtsalt fantastiline seriaal. Vahepeal olin ka Dexterisse päris tugevasti kiindunud (kuigi see poole peal laiali valgus). On jäänud mulje, et seriaalid on muutunud palju professionaalsemaks, nii sisult kui tegelasarenduselt.

Avastasin, et mingil ajal oli mulle kõvakettale tekkinud Stargate SG-1 esimene hooaeg, vaatasin esimese osa ära ja...

...kuidagi juustuse mulje jättis.

Stargate SG-1 oli vanasti üks mu lemmikseriaale ja ka üks põhjustest, miks omal ajal Ulmefoorumiga tutvust tegin (hiljem tuli muidugi Farscape, mis minu arvates selle kõvasti ületas). Nüüd Children of the Godsi vaadates tundus kuidagi väga "camp". Nagu, MacGyveri ja A-rühma tasemel camp.

Jah, RDA on kahtlemata peetud sarja hingeks ja ma pole kindlasti tema vastu, kuid nüüd ma saan aru, kui kohatu O'neill tundub, tema naljad ja nii. Kõige kohutavalt piinlik oli muidugi kogu see "teadlane vs sõdur" kõrvalnali, mida pidevalt mainiti. Üldse, kuidagi väga lapselikult mõjus kogu see sõjaväekompleks ja sealsed inimesed.

Mõned elemendid olid siiani toredad, samas. Eriefektid on ikka küllaltki kõval tasemel tolle ajaperioodi kohta ning kostüümikujundus muljetavaldav.

Ma ei tahaks nüüd kogu sarja selle esimese osa puhul retrospektiivis hukka mõista, aga vähemalt nii kui palju see meenutas, siis esimene hooaeg meenub siiski küllaltki kehvana. Ehk osaliselt seetõttu, et tegelaskujud on väga stereotüüpsed ja pole olnud aega kasvada, aga samuti ka seepärast, et mõned lood on ikka suhteliselt piinlikud.

Millega jõuan oma tegeliku küsimuseni: kuidas näete Teie Stargate SG-1 nüüd, pärast mitut aastat, ja selle rolli teleulme kujundamisel? Millegipärast tundub, et Babylon 5, Star Trek, Farscape ning Battlestar Galactica olid kõik kas dünaamilisemad, riskantsemad või tõsisemad kui SG-1. Kas SG-1 jääbki selliseks "lõbusaks kosmoseseikluseks" või oli selles midagi enamat?

Muide, vabandan, kui mõttevoos esineb kohatist killustatust või segadust. Olen pikemat aega inglisekeelses keskkonnas elanud ja eesti keel on ühegi eestlasest inimhinge puudumise tõttu soiku jäänud.
_________________
http://www.last.fm/user/Hauatagune/

http://raidoukuzunoha.wordpress.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte MSN Messenger
Artzz
Auliige


Liitunud: 11 Jan 2007
Postitusi: 1295
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Püh Okt 06, 2013 7:15 pm    Teema: Re: Stargate SG-1 tagasivaadatuna Vasta viitega

Esimese asjana peaks ütlema, et üldjuhul ongi erinevate sarjade esimesed hooajad nigelad, kuid muidugi on ka erandeid. Esimesel hooajal püütaksegi alles arendada tegelasi ning ka näitlejad üritavad leida oma tegelaskuju hinge, mistõttu on üsna palju katsetamist. See omakorda mõjutabki kogu esimese hooaja dünaamikat ning sisu tase võib kõikuda väga suurel määral.

Praegu ei oska ka täpselt kommenteerida, mis mulje võiks SG-1 esimene hooaeg mulle praegu jätta, kuid kuna ma vaatasin seda sarja päris algusest lõpuni mitte väga ammu (nii umbes 4-5 aastat tagasi), siis ei tundunud mulle küll midagi kohatuna, mis oleks hinge kriipima jäänud. Aga ma leian, et SG-1 oligi mõeldud pigem "lõbusaks kosmoseseikluseks", kui mingiks tõsiseks ulmesarjaks, mida vaatavad ainult ulmefännid. SG-1 pidi telerite ette meelitama just neid, keda ulme väga ei huvitanud, kuid olema siiski piisavalt apetiitne ka ulmesõpradele ja oleme ausad, et ulme seisukohalt oli tegemist siiski vägagi tugeva sarjaga. Seda päris "tõsisust" saime näha alles SGU's, mistõttu see ka põrus, kuna inimesed olid juba harjunud lõbusa ajaviitega, mis ei ole keskendunud tegevusele ainult kosmoses ja samuti ei olnud seal ka väga palju veidraid "kummitulnukaid". Võiks isegi öelda, et SG-1 näol oli tegemist rahvaulmega, mis sobis vaatamiseks kõigile seikluse huvilistele. SG-1 suutis isegi ühele mu sõbrale tekitada ulme vastu huvi, kuigi enne seda ei arvanud ta ulmest ei sooja ega külma. Siiski peab nentima, et päris kosmoseulme vastu tal siiski suurt huvi ei ole, mis ongi heaks näiteks, et SG-1 ja ka Atlantis olid mõeldud vaatamiseks kõigi jaoks, mitte nagu Babylon 5, Star Trek või BSG.

Siiski ei vähenda SG-1 tähendus ulme populariseerimiseks tavavaatajate seas minu silmis tema väärtust kõigi ulmesõprade jaoks, kuna nii SG-1, Atlantise kui ka SGU'ga suudeti luua suurepärane ja mitmekesine maailm koos väljapaistvate tegelaskujudega.

AlienX kirjutas:
Muide, vabandan, kui mõttevoos esineb kohatist killustatust või segadust. Olen pikemat aega inglisekeelses keskkonnas elanud ja eesti keel on ühegi eestlasest inimhinge puudumise tõttu soiku jäänud.


Muide, sinu eesti keelel ja selgitusoskusel ei ole midagi viga - tugev harju keskmine nagu igal ühel meist Wink
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Esm Okt 07, 2013 10:20 am    Teema: Vasta viitega

Kõigepealt tere tulemast tagasi! Smile

Isiklikult olen nüüdseks Stargate SG-1 ja Atlantise sarju juba paar korda üle vaadanud (umbes paari aasta tagant) ning minu jaoks on sellel saagal alati oma kindel koht ulmesarjade hulgas. Kuigi ta on mõnevõrra kergem kui teised analoogsed sarjad, siis vähemalt minu jaoks on sarjas siiski väga hea huumor ning kui vaadelda sarja tervikuna (10+5 hooaja kontekstis), siis leidub selle pika loo vältel ka väga häid ja tõsisemaid episoode, mis võivad olla isegi võrdväärsed sügavamate ulmesarjade osadega.

Kindlasti on kõik kinni ka isiklikus eelistuses, kuid minu jaoks on SG-1 ja Atlantis ühed vähestest ulmesarjadest, mida võib vaadata ka lihtsalt tuju tõstmiseks. Selles osas nõustun Artzziga, et eks tegemist olegi pigem lõbusa seiklusega, mis peaks meeldima tavalisest laiemale publikule ning seetõttu leiabki sealt sügavamaid mõtteid võrdlemisi harva.

Mis puudutab konkreetselt esimest hooaega, siis sisu oli seal võibolla tõesti vähem kui järgnevates hooaegades, kuid samas meeldis mulle see, et igas episoodis tundus tähevärava läbimine millegi ohtliku ja ettearvamatuna, mis mõnevõrra hilisemates hooaegades kadus. Smile
_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Esm Okt 07, 2013 1:46 pm    Teema: Vasta viitega

Ma pole ka Ulmefoorumis enam ammu nokka lahti teinud, aga see tundub hea teema, millest alustada. Very Happy

Esiteks olen nõus juba eespool kõlanud seisukohaga, et SG-1 oligi erinevalt paljudest teistest ulmesarjadest oluliselt kergema ja meelelahutuslikuma sisuga, mis siiski ei tähenda, nagu ei oleks seal olnud ka tõsisemaid ja sügavamaid episoode. Lihtsalt neid oli mõnevõrra vähem kui näiteks Star Treki sarjades. Aga minu arusaamist mööda oli see täiesti taotluslik ning Artzz on need põhjused ka juba kenasti üles lugenud.

Minu hinnangut sarjale mõjutab ehk ka see, et minu jaoks jaotub SG-1 kolmeks eraldi nii-öelda peatükiks, mis võib-olla ei ole küll objektiivselt täielikult õigustatud jaotus, aga sellisena olen ma seda sarja alati näinud
1) Hooajad 1-2. Need olid seejuures ka esimesed hooajad, mida ma sellest sarjast üldse nägin ning erinevalt teemaalgatajast on mul neist pigem ainult positiivsed mälestused, seda ka pärast sarja uuesti täies mahus ülevaatamist paar aastat tagasi. SG-1 jaoks oli see minu hinnangul aeg, kus sarjas oli palju uudsust ja põnevust ning kus iga järgmine planeet oli veel täis uut ja ootamatut. Lühidalt oli minu jaoks SG-1 kahes esimeses hooajas see sense of wonder and discovery, mis hilisemates hooaegades kusagile ära kadus ja millest ma puudust tundsin. Samuti tundus mulle, et kahes esimeses hooajas võttis sari ennast natuke tõsisemalt kui järgnenud hooaegades, mis eriti väljendub O'Neilli tegelaskuju muutumises - võrrelge tema esitust esimese hooaja episoodis Cold Lazarus ükskõik millise osaga kaheksandast hooajast, kus (nagu ma siin foorumis juba kusagil varem maininud olen) oli tema ülesandeks ainult korra episoodi jooksul ekraanile ilmuda ja mingi sarkastiline-humoorikas repliik maha panna. Aga samas on ka täiesti selge, et sari ei oleks saanud selliseks jääda, sest nii oleks lood ja tegevusliinid lihtsalt korduvaks ja igavaks muutunud, nii et tehtud muudatused sarja formaadis olid selles mõttes siiski igati teretulnud.

2) Hooajad 3-8. Minu silmis sarja põhitegevustik, mida võiks iseloomustada ka väljendiga business as usual. Seda mitte negatiivses mõttes, lihtsalt need hooajad on minu jaoks tagantjärele vaadates kõik kuidagi kokku sulandunud. Nagu teemaalgataja mainis, ei võtnud SG-1 kunagi erilisi riske ega toonud ekraanile midagi enneolematut nagu seda tegi BSG uusversioon. Vabandan, et nüüd teemast korraks kõrvale kaldun, aga tundus, et siinkohal on sobilik mainida ka seda, et viimasel ajal tundub mulle uue BSG osas üha enam, et tegemist on oma ajastu (11. septembri terrorirünnakute järgse aja) lapsega, nagu seda oli ka sarja originaalversioon. Ning selles mõttes on SG-1 lähenemine hoopis ajatum, sest tal puudub otsene kontekst seoses sündmustega pärismaailmas. Aga nüüd tagasi SG-1 juurde. Kuigi minu üldine eelistus on pigem hooajad 1-2, siis hooajad 3-8 on pigem need, mis seda sarja minu jaoks defineerivad, sest selleks ajaks olid kõik peamised tegevusliinid käima lükatud ning tegelaskujud piisavalt tuttavaks saanud ning samuti suudeti kaheksa hooajaga lahti tehtud otsad suuremalt jaolt lõpuks uuesti kokku tõmmata.

3) Hooajad 9-10. Võrreldes kaheksa eelnenud hooajaga tundusid kaks viimast hooaega juba teise sarjana või siis arvutimängude terminoloogiat kasutades expansion packina. Selle põhjuseks siis iseenesestmõistetavalt lisandunud uued tegelased ning peapahalased. Ma ei pea neid hooaegu iseenesest kehvemateks kui varasemaid hooaegu, sest halvemaid ja paremaid osi oli kõikides ning Mitchell, Vala ja Landry olid ekraanil igati meeldivad vaadata, aga kümnenda hooaja viimane pool jättis natuke halva maigu selles mõttes, et olukorras, kus sarja lõpp oli nii lähedal, kulutati palju aega suhteliselt mõttetutele episoodidele, mis sarja pooleliolevaid tegevusliine kuidagi kokku tõmmata ei aidanud.


Selline siis minu arvamus, mis, ma usun, ei ole nii kriitiline ega samas ka kiitev, et võiks tekitada kelleski tahtmist mind üles puua. Smile


Edit: wall of text. Muutsin natuke formaati.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Stargate Sarjad Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group