Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Sci-Fi VS Fantasy
Mine lehele 1, 2  Järgmine
 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  

Kumba ¾anri eelistad?
Sci-Fi
66%
 66%  [ 30 ]
Fantasy
33%
 33%  [ 15 ]
Kokku Hääli : 45

Autor Teade
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Kolm Mai 25, 2005 6:13 pm    Teema: Sci-Fi VS Fantasy Vasta viitega

Niisiis, toome ammuse lahingu ka siia foorumisse.

Küsimuseks siis, kumba neist ulme¾anritest eelistate, kas sci-fi'd või fantasyt? Smile

Mulle endale meeldib kindlalt Sci-Fi rohkem, kuna mind huvitavad rohkem tulevikunägemused ning asjade tehniline pool. Sci-Fi on kuidagi maalähedasem, arusaadavam ja käegakatsutav, samas kui Fantasys võetakse enamus asju õhust välja. Lendavad draakonid ka eriti ei paelu.
Siiski tuleb tunnistada, et on ka palju huvitavaid Fantasy alla kuuluvaid teoseid, näiteks Harry Potter. Very Happy Kõige tähtsam on ikkagi tegelikult see, et huvitav lugeda/vaadata oleks ja silm kinni ei vajuks.

Põhilist osa mängivad siin kindlasti seriaalid ja filmid, mida telekas näidatud on, kuid ka raamatutel on oma osa. Esimene ulmesari, mida järjekindlalt vaatasin, oli Babylon 5 ning see tegi minust paadunud fänni. Ei mäleta kahjuks, milline oli esimene ulmeraamat, mida lugesin, võimalik, et see oli "Marsi kroonikad", aga pead ei anna. Razz
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
velz83
Veteran


Liitunud: 18 Jan 2005
Postitusi: 556
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Mai 25, 2005 6:34 pm    Teema: Vasta viitega

Ise olen rohkem Sci-Fi fänn, lendavad draakonid ei paelu ka mind eriti, kuigi mõningad fantaasia romaanid on väga hea mulje jätnud.

Näiteks: Robert Asprin teosed.
_________________
Isegi masendav reis on parem, kui siia saabumine.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Luury
Veteran


Liitunud: 3 Dets 2004
Postitusi: 825
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Mai 25, 2005 6:50 pm    Teema: Vasta viitega

Fantasy. Meeldib rohkem. Ning Potter ja LOTR on puhtad fantaasiad. See viis sinnapoole. Meeldivad mõlemad aga sci-fi ga olen tuttav peamiselt filmide kaudu.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Wendelh
Veteran


Liitunud: 19 Jan 2005
Postitusi: 633

PostitusPostitatud: Nelj Mai 26, 2005 2:43 pm    Teema: Vasta viitega

Oi kui raske (ja väga hea!) küsimus. Siit tuleb nüüd arutlus Cool .
Sci-Fi on mulle väga lähedane. Tulevikuvaated, hoiatused... Ulmekirjanikud on geniaalsed - näiteks Robert Silverberg või Orwell. Raamatud on alati läbimõeldud; millegi pärast on mulle jäänud mulje, et mitte just ulmekirjanikud ei keskendu nii palju sündmustikule, vaid seda teevad fantaasiakirjanikud rohkem. Ulmekirjanikel on vaja sügavaid tegelasi, keda panna enda ideed läbi elama, sellest õppima - seda demonstreerima. Nii et ulmeteoses on ühinenud nii sisu kui tegelased.
Fantaasia on üks imelisemaid asju üldse. Mulle meeldib hea fantaasia - Terry Pratchett, HP ( Cool ), Robert Asprin. Kuid sageli kiputakse liialdama, nagu seda on teinud (minu meelest) Serge Brussolo (nt "Sinise koera päev"). Tema teosed on juba liiga... need ei mõju enam isegi hästi või siis positiivselt. Kõik on liiga utoopiline. Aga samas Pratchetti "Nõiad võõrsil" lugedes pidin ma end ribadeks naerma ja HP on juba ammu suur lemmik.
Ulme kirjutamiseks on siis järelduses vaja rohkem annet, k.a teadmisi ja õiget suhtumist. Aga samas jällegi on mõlemad need ¾anrid olnud väga valesti hinnatud ja väärtustatud - ulme isegi veidi rohkem. Fantaasia on laiem mõiste. Muinasjutud - fantaasia, kas pole? Kuid kas Pratchett või Asprin kirjutavad muinasjutte? Ei. Midagi muud, mille määratlemine osutuks veel raskemaks. Samas ei saa jällegi öelda (mainisin teadmisi), et fantaasiat saab kirjutada igaüks. No loomulikult liigitatakse kõik, mis jääb mõistuse piiridest välja (räägin just eelkõige tuld purskavatest draakonitest Cool ) fantaasia alla. Pratchett on näiteks väga haritud mees - tema koomilisi võrdlusi raamatutes on lausa lust lugeda. Silverberg on ka väga laialdaste teadmistega, kuid siiski hoiab ta jutud aruka ja lihtsatena, nagu Pratchettki. Hakkame tõmbama paralleele? Very Happy Ei, parem mitte. Fantaasiat ja ulmet on siiski väga raske võrrelda...
Mõlemal ¾anril on oma häid ja halbu külgi. Mõlemaid on hea vaadata/lugeda/kirjutada. Mõnes mõttes on nad isegi üsna sarnased - fantaasia vast veidi lõdvemalt võetud... Aga kust jookseb üldse piir? Tuldpurskavad draakonid, kauge tulevik, mil Maa on tundmatuseni muutunud? Nad esindavad kõik ju ühte ja sama asja - teist reaalsust. Fantaasia kombib neid piire veelgi rohkem, mõtlemata, kas asi on realistlik või mitte. See ei oma ju tähtsust. Ulme jääb mõistuse piiridesse ja saab alati kirja pandud mõtte ja eesmärgiga. Mis teeb siis ühe paremaks ja teise halvemaks? Fantaasia ei ole halb, et ta julgeb minna äärmustesse (ületada neid), ulme ei ole halb, et see on adekvaatne, kannab endaga probleemi, on õpetlik ja huvitav. Kaks erinevat, kuid samas nii sarnast asja...
Nüüd ma peaksin valiku tegema, kuid ma ei suuda. Suht mõttetu - kirjutasin pikalt ja laialt ühest ja teisest, jõudmata järeldusele. Ühest küljest ulme, teisalt fantaasia. Kaalukausid kõiguvad, kandes sama raskust. Kui leian veel mõne vihi, annan oma hääle.
_________________
To take a chance on something that just might end up being the most profoundly impactful moment for humanity, for the history... of history.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Nelj Mai 26, 2005 3:26 pm    Teema: Vasta viitega

njaa Very Happy
Ma näen, et terminites pole ikka veel kokku lepitud. Nimelt sai Ulmefoorum kõvast nahutada selle eest, et on peamiselt Sci-Fi'le keskendunud, sest eesti keeles hõlmavat mõiste "ulme" nii Sci-Fi'd (teaduslik fantastika), Fantasyt (fantaasia) kui ka Horrorit (õudus).
Ei teagi kohe... üldiselt, kui ütled inimesele "ulme", siis mõistetakse selle all enamasti "Sci-Fi", aga kui kurjad keeleonud teisiti ütlevad, siis....
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Wendelh
Veteran


Liitunud: 19 Jan 2005
Postitusi: 633

PostitusPostitatud: Nelj Mai 26, 2005 6:41 pm    Teema: Vasta viitega

Minu jaoks tähendab ulme ikka eelkõige sci-fi'd Cool . Ja nüüd on ju kõik ok - koht nii õuduse kui fantaasia jaoks! Very Happy Kurjad keeleonud tegelegu oma asjadega ja las meie keskendume sellele, mis meile meeldib Cool .
_________________
To take a chance on something that just might end up being the most profoundly impactful moment for humanity, for the history... of history.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Soobel
Nooremleitnant


Liitunud: 26 Veeb 2005
Postitusi: 49

PostitusPostitatud: Reede Mai 27, 2005 10:17 am    Teema: Vasta viitega

Mulle meeldib hea kunst, avaldugu ta siis piltides või kirjanduses. Stiile eraldi välja ei oska tuua, vahest ehk ei meeldi need abstraktsed pliud, mida nüüdiskunstnikud maalivad, samuti ka jaantoomiklikud purkisittumisperfoormansid.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Kain
Laevastikuadmiral


Liitunud: 18 Jan 2005
Postitusi: 318

PostitusPostitatud: Teis Mai 31, 2005 5:21 pm    Teema: Vasta viitega

Kaldub rohkem sinna sci-fi poole nii kirjas kui pildis aga ei põlga kunagi ära ka fantasyt.
_________________
If hope is the engine of soul,
Then duty is the navigator...
And love is the fuel.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Laup Juun 11, 2005 7:23 pm    Teema: Vasta viitega

Minu lemmik ulme¾anr on kindlasti Sci-Fi, sest nagu ma juba enne kusagil ütlesin, meeldib mulle mõelda sellest, mis on ees ning sellest, mida inimkond võib tulevikus luua ja mida saavutada.
Pean seega Sci-Fi'd inimkonna arengu seisukohalt äärmiselt oluliseks, kuna paljud leiutised ja ideed on oma alguse saanud just nimelt Sci-Fi raamatutest ja varajastest seriaalidest ning kuigi fantasy on huvitav vaadata ja lugeda, on tal minu jaoks ainult meelelahutuslik külg.

Muidugi tuleb tunnistada, et mõlema ¾anri kirjanikud on äärmiselt andekad inimesed ning tegelikult on mõlema puhul tegu millegi võrratuga Cool.
Näiteks Lord of The Rings triloogia võtab peaaegu iga ulmefänni sõnatuks. Wink
_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
grunt
Kaptenleitnant


Liitunud: 5 Apr 2005
Postitusi: 122

PostitusPostitatud: Laup Juun 11, 2005 9:32 pm    Teema: Vasta viitega

heh päris mõte on teha selline küsitlus ulmefoorumis Very Happy

sci-fi Very Happy
_________________
"Dont watch daytime TV - It will only make you feel stupid." - Sean Kennedy
http://www.rantmedia.ca/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
nn3
Kommodoor


Liitunud: 27 Veeb 2005
Postitusi: 150

PostitusPostitatud: Püh Juun 12, 2005 11:12 am    Teema: Vasta viitega

Wendelh kirjutas:
Kurjad keeleonud tegelegu oma asjadega ja las meie keskendume sellele, mis meile meeldib Cool .

Seda ei ütle keeleonud, keeleonud ei tea enamasti ulmest üldse midagi. Vaid nii on pigem kohalike teadlikemate ulmeaktivistide ja -fännide poolt kujunenud, piisab kui sirvida Algernoni või baasi sisu.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Lendorav
Kadett


Liitunud: 20 Juul 2005
Postitusi: 16

PostitusPostitatud: Kolm Juul 20, 2005 11:07 am    Teema: Vasta viitega

Igal juhul fantasy. Ma ei tea üldse, miks Sci-fid ja fantasyt nii ühte patta pannakse. Tegu on ju ikka üpriski erinevate asjadega.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 9:05 am    Teema: Vasta viitega

Alles nüüd märkasin seda teemat Razz
Scifi kindlalt, kuigi fantasy'st meeldib väga LOTR.
Esimene ulmesari mida järjekindlalt vaatasin oli Babylon 5 Razz. Aga esimene ulmesari mis huvi pakkus oli vist ST:Voyager (kui seda mingi eesti kanal näitas).
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
shadowman
Veteran


Liitunud: 11 Jan 2005
Postitusi: 645

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 5:25 pm    Teema: Vasta viitega

FLT kirjutas:
Aga esimene ulmesari mis huvi pakkus oli vist ST:Voyager (kui seda mingi eesti kanal näitas).


Kas mingi Eesti kanal on ST: Voyageri näidanud??? Ma vist olen küll kusagil kännu all elanud.

Aga teemasse - hääletanud olen ma siin juba tükk aega tagasi, aga kommentaari veel pole. Minu jaoks on see väga raske küsimus - kui otsustada puhtalt selle põhjal, mida mulle telekast vaadata meeldib, siis vastaksin kõhklemata "ulme" (polegi ühtki korraliku fantaasiasarja näinud, mis mulle tõeliselt meeldiks; filme küll on, kuid ka seal on ulme siiski enamuses), aga kirjandusest kaldun ma rohkem jällegi fantaasiat eelistama.
Nii et ma ei teagi, kuidas sellele küsimusele õieti vastata tuleks... kui ma nüüd valesti ei mäleta, siis valisin tookord küll ulme, kuid see valik tuli pooleldi randomiga ja pooleldi sellest, et see siin on ikka ULMEfoorum.
_________________
Take me out to the black
Tell them I ain't comin' back
Burn the land and boil the sea
You can't take the sky from me
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 5:44 pm    Teema: Vasta viitega

shadowman kirjutas:
FLT kirjutas:
Aga esimene ulmesari mis huvi pakkus oli vist ST:Voyager (kui seda mingi eesti kanal näitas).


Kas mingi Eesti kanal on ST: Voyageri näidanud??? Ma vist olen küll kusagil kännu all elanud.

Aga teemasse - hääletanud olen ma siin juba tükk aega tagasi, aga kommentaari veel pole. Minu jaoks on see väga raske küsimus - kui otsustada puhtalt selle põhjal, mida mulle telekast vaadata meeldib, siis vastaksin kõhklemata "ulme" (polegi ühtki korraliku fantaasiasarja näinud, mis mulle tõeliselt meeldiks; filme küll on, kuid ka seal on ulme siiski enamuses), aga kirjandusest kaldun ma rohkem jällegi fantaasiat eelistama.
Nii et ma ei teagi, kuidas sellele küsimusele õieti vastata tuleks... kui ma nüüd valesti ei mäleta, siis valisin tookord küll ulme, kuid see valik tuli pooleldi randomiga ja pooleldi sellest, et see siin on ikka ULMEfoorum.


Minu meelest oli see Voyager, sest Picardi seal ei olnud, DS9't ei mäleta olevat ja eriefektid olid TOSist kõvasti paremad. Sai veel vaadatud kui mul vanaema elas ja veerisin telekavast Voyageri kokku Razz (TV3 vist näitas, kindel pole)
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 6:41 pm    Teema: Vasta viitega

@FLT: Minu teada on TV3 näidanud küll DS9't, kuid ükski Eesti telekanal pole Voyageri kunagi näidanud. Razz
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 10:02 pm    Teema: Vasta viitega

Enterprise kirjutas:
@FLT: Minu teada on TV3 näidanud küll DS9't, kuid ükski Eesti telekanal pole Voyageri kunagi näidanud. Razz


Ma mäletan ikkagi kuidas ma veerisin seda Voyager kokku, aga vb mõnes osas lihtsalt rääkis sellest Razz
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Püh Aug 07, 2005 1:28 pm    Teema: Vasta viitega

Leidsin ühe huvitava artikli 1997. aastast, nüüd on päris huvitav lugeda:

http://vana.www.postimees.ee:8080/leht/97/03/03/tana.htm
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Püh Aug 07, 2005 2:43 pm    Teema: Vasta viitega

Enterprise kirjutas:
Leidsin ühe huvitava artikli 1997. aastast, nüüd on päris huvitav lugeda:

http://vana.www.postimees.ee:8080/leht/97/03/03/tana.htm


Ok, see seletab Smile
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Hathor
Kadett


Liitunud: 20 Märts 2005
Postitusi: 10

PostitusPostitatud: Püh Aug 07, 2005 10:55 pm    Teema: Vasta viitega

Aga miks mitte põimida need 2 omavahel ühte nii, et jaguks lugemist mõlemile - nii ulme kui sci-fi pooldjatele... iseasi muidugi mis sellest välja tuleb/ tuleks... ja palju lugejaid see köidaks, aga hei... savi need lugejad Very Happy , kõige tähtsam on, et endal põnev, lõbus jne jne kribada oleks... küll neid lugejaidki siis pärast jagub
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Mine lehele 1, 2  Järgmine
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 2

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group