Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Gattaca (1997)

 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Ulmefilmid
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Juul 28, 2005 8:40 pm    Teema: Gattaca (1997) Vasta viitega

Loodan siin näha kommentaare selle linateose kohta.

Gattaca näol on tegu täiesti erilise ulmefilmiga, sest selles ei ole peaaegu üldse eriefekte, tulnukad puuduvad, ulmelist tehnoloogiat on väga vähe ja tegevustik on meie planeedil.
Gattaca väärtus ei tulenegi nii palju põnevusest, kuivõrd sellest, et filmis on suudetud lausa meisterlikult analüüsida ühte võimalikku lähituleviku probleemi.

Geenitehnoloogia on viimastel aastatel saanud väga populaarseks teemaks, kuna seda on tulevikus võimalik kasutada ehk praegu surmavate haiguste ravimiseks, nagu näiteks vähi. Film püstitas küsimuse: Mis saab siis, kui geenitehnoloogia areneb nii kaugele, et on võimalik muuta loote geene nii, et temast tuleb täiuslik inimene ning kui samuti on võimalik välja arvestada millal vastsündinu sureb?
Olen kindel, et enamus inimesi ei tahaks teada, millal nende järeltulija sureb ja olen üpris kindel, et paljud ei tahaks ka ise oma järeltulija välimust kujundada.

Film püstitaski probleemi, et mis saab, kui osad inimesed on täiuslikud ja osad mitte ning neid kes pole, hakatakse juba sellpärast diskrimineerima, et nad sündisid looduslikult ja on nõrgema füüsilise vormiga.
Minu arust oli filmis meeletult hästi näidatud selle süsteemi ebaõiglust ja seda, et olles tavaline inimene, oled sa sisuliselt sunnitud terve elu tavaline tööline olema ning sul ei ole mingeid võimalusi kõrgemale ühiskondlikule positsioonile saada.
Seega väga hea oli filmis koht, kus peategelane läks 'intervjuule' ja ainuke asi mida teada taheti, oli see, kas tema geenide kvaliteet vastab normidele, kedagi isegi ei huvitanud tema teadmised.
Tavalisel inimesel oli seega selles ühiskonnas ainult üks võimalus saada paremale elujärjele, mis oli astuda üle seadusest.

Filmi lõpp oli üpris kurb kuna õige Gerome sooritas enesetapu, kuid samas näitas peategelane, et tõelise soovi korral on kõik võimalik ja sai liituda ihaldatud reisiga Titanile.

Ainuke asi, mida ma päris ei mõistnud, oli see, et Vincent paljastas lõpus doktorile oma saladuse, kuid too lasi ta siiski läbi. Ilmselt oli siis doktor ka ise tavaliste inimeste õiguste pooldaja.

Annan filmile hindeks 10/10, ei taha nüüd näida inimesena, kes enamus filme kõrgelt hindab, kuid pean tunnistama, et seekord sattusin taas pärli otsa.
_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
shadowman
Veteran


Liitunud: 11 Jan 2005
Postitusi: 645

PostitusPostitatud: Reede Juul 29, 2005 8:45 am    Teema: Vasta viitega

Suurepärase rezi¹ööri/stsenaristi Andrew Niccoli (kes on muide ka üks mu lemmikutest ja kelle kõik tööd väärivad vaatamist) esimene ja võibolla et suurim meistriteos (kuigi isiklikult mulle meeldib Truman Show rohkem, aga see on hoopis teine zanr). Minu arvates üks parimaid ulmefilme üldse, nii et 10/10 ka minu poolt.
_________________
Take me out to the black
Tell them I ain't comin' back
Burn the land and boil the sea
You can't take the sky from me
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Reede Juul 29, 2005 6:21 pm    Teema: Re: Gattaca (1997) Vasta viitega

Nõustun juba ülalpool öelduga.

"Gattaca" on nii suurepärane linateos kui ka hoiatus inimkonnale. Kuigi iseenesest ei ole inimese täiustamises sellisel kujul, nagu "Gattacas" esitati, midagi "valet" (mingeid uusi geene juurde ei pandud, lihtsalt roogiti välja kahjulikumad), on täiustatud inimeste eelistamine kohe kindlasti vale, ja inimloomus on juba paraku selline, et niimoodi tõenäoliselt ikkagi läheks. Seetõttu tuleks inimese geenidega mängimisega väga ettevaatlik olla.

Vincentil oli unistus ja lõpuks, tänu ränkraskele tööle, aga ka Jerome'i surmale, see täitus.
Näitlejad olid väga hästi valitud, Ethan Hawke ja Jude Law suutsid oma karakterid suurepäraselt esile tuua.

Üks huvitavamaid seiku filmi juures oli see mahe oran¾ valgus, mis filmile mõneti ebamaise mulje andis


TrekRanger kirjutas:
Ainuke asi, mida ma päris ei mõistnud, oli see, et Vincent paljastas lõpus doktorile oma saladuse, kuid too lasi ta siiski läbi. Ilmselt oli siis doktor ka ise tavaliste inimeste õiguste pooldaja.


Ühiskond ei ole mitte alati ühtne, mingil ajal valitsevad ühed arusaamad, teisel ajal teised. Võib olla oli doktor ise modifitseerimata. Lootus sureb viimasena. Smile
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Wendelh
Veteran


Liitunud: 19 Jan 2005
Postitusi: 633

PostitusPostitatud: Reede Okt 07, 2005 5:56 pm    Teema: Re: Gattaca (1997) Vasta viitega

Ma nägin seda filmi aastaid tagasi, mäletan ainult üldist. Mäletan, et lõpp võttis silma märjaks ja üldse jättis antud linateos sügava mulje. Ei saa nüüd öelda, et esitatud probleem oleks aktuaalne, ta võib seda olla tulevikus, kuid kindlasti paneb mõtlema. Mulle väga meeldis ja loodan lähiajal uuesti üle näha.


PS!
Enterprise kirjutas:
Lootus sureb viimasena. Smile


Lootus sureb eelviimasena, lootja viimasena. Very Happy Laughing
_________________
To take a chance on something that just might end up being the most profoundly impactful moment for humanity, for the history... of history.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
ordzo
Lipnik


Liitunud: 14 Sept 2006
Postitusi: 31

PostitusPostitatud: Nelj Sept 14, 2006 8:05 pm    Teema: Vasta viitega

ega see teema seal nii väga ulmeline olnudki...vast pigem püüti seal lahata võimuahnust, masside allutamist, kontrolii.... lihtsalt esitus viis oli tehtud ulmeliseks. Ja seetõttu eriti hea film.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Sigma
Veteran


Liitunud: 4 Okt 2005
Postitusi: 613

PostitusPostitatud: Nelj Sept 14, 2006 8:19 pm    Teema: Vasta viitega

ordzo kirjutas:
ega see teema seal nii väga ulmeline olnudki

krd kahju et ma oma sig'i ära muutsin, eelmine oleks siia ideaalselt sobinud. Cool
_________________
Happiness makes up in height for what it lacks in length. - Robert Frost
http://aeneafilmid.blogspot.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Ulmeguru
Laevastikuadmiral


Liitunud: 15 Juul 2005
Postitusi: 301
Asukoht: Saaremaa

PostitusPostitatud: Nelj Sept 14, 2006 11:00 pm    Teema: Vasta viitega

Ütlen lühidalt...

Väga hea film!
_________________
Alles saad millegagi tegelema hakata, kui juba mõni pajatab sulle niisugust lora, et käed langevad iseenesest rüppe.
-- Sever Gansovski «Vincent van Gogh»

http://ulmeguru.blogspot.com/
http://ulmeseosed.blogspot.com/
http://tumetund.blogspot.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Jon Snow
Kommodoor


Liitunud: 3 Aug 2006
Postitusi: 164
Asukoht: Päälinn

PostitusPostitatud: Reede Sept 15, 2006 8:12 am    Teema: Vasta viitega

Gattaca meenutas tohutult jaapani animet "Wings of Honneamise", kusjuures anime on tunduvalt vanem kui Gattaca.
_________________
Lord Jon has spoken!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Sigma
Veteran


Liitunud: 4 Okt 2005
Postitusi: 613

PostitusPostitatud: Reede Sept 15, 2006 7:35 pm    Teema: Vasta viitega

Tegu ühe minu lemmikfilmiga. Kõik on nii nagu peab.

Kurb film, eriti veel lõpp. On 2 filmi mille lõpp mulle pisara silmi on toonud - üks on Road to Perdition ja teine on Gattaca.
_________________
Happiness makes up in height for what it lacks in length. - Robert Frost
http://aeneafilmid.blogspot.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Trash
Laevastikuadmiral


Liitunud: 10 Juul 2006
Postitusi: 359
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Reede Sept 15, 2006 11:40 pm    Teema: Vasta viitega

Sigma kirjutas:
On 2 filmi mille lõpp mulle pisara silmi on toonud - üks on Road to Perdition ja teine on Gattaca.


Mhhh...ja mõlemas mängib Jude Law. Sigma "achilleuse kand" on paljastatud. Very Happy

Hea film ja meenutas mullegi "Wings of Honneamise" animet, püüd pääseda kosmosesse on paraleel. Kui Gattaca tegevus on lähitulevikus, siis Honneamise sündmused toimuvad tänapäeval, kuid paraleeluniversumis.
Mõlemad 8/10
_________________
Iron Man transforms into cyberkinetic gun.

http://trash-can-dance.blogspot.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Sigma
Veteran


Liitunud: 4 Okt 2005
Postitusi: 613

PostitusPostitatud: Laup Sept 16, 2006 12:08 pm    Teema: Vasta viitega

Trash kirjutas:
Mhhh...ja mõlemas mängib Jude Law. Sigma "achilleuse kand" on paljastatud. Very Happy

Pigem siiski kurvad monoloogid millel taustaks sama kurb muusika. Smile

Aga Jude Law on väga hea näitleja. Ei kuulu minu täielike lemmikute hulka (nendeks on Liam Neeson meestest ning Sarah Michelle Gellar ja Keira Knightley naistest), kuid siiski näitleja kelle andesse ma suure austusega suhtun.
_________________
Happiness makes up in height for what it lacks in length. - Robert Frost
http://aeneafilmid.blogspot.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Leib.ja.vein
Nooremleitnant


Liitunud: 10 Veeb 2007
Postitusi: 54

PostitusPostitatud: Esm Juun 02, 2008 7:35 am    Teema: Vasta viitega

Tõsiselt fantastiline film! Minujaoks on see üks neist filmidest peale mille läbi vaatamist Sul on tunne, et Sa said väga suure ja detailse vaate ühest maailmast (nagu loeksid raamatu läbi). Filmi retro stiil oli väga kift! Rohkem võiks olla filme mis kasutaksid sarnast lähenemist.. kui vaadata tänapäeva siis aina rohkem hakkab tõesti moodi minema selline klassikaline riietus.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Ulmefilmid Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group