Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Teleportatsioon
Mine lehele 1, 2  Järgmine
 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Kolm Aug 03, 2005 10:06 am    Teema: Teleportatsioon Vasta viitega

Küsin siis teie käest sellise küsimuse: kui võimalikuks peate teleportatsiooni kasutamist objektide või ka elusolendite transportimisel?

Teadlased on juba teleportinud laserkiirt, kuid asjade transportimisest on veel asi väga kaugel. Isiklikult olen optimistlik ja arvan, et kunagi nii kaugele jõutakse, et suudetakse kasutada teleportatsiooni asjade transportimisel, see tähendaks kaubandusele meeletut arengut. Smile

Siiski inimeste ja teiste elusolendite transportimine oń juba väga suur ulme ja kui see ühel päeval teoks peaks saama, siis ei ole sugugi kindel, et see nii töötab, nagu arvatakse. Mõelge ise, kui inimese keha hävitatakse ja teises kohas pannakse uuesti kokku, siis kes ütleb, et see on sama inimene. Ok, ta käitub samamoodi, on samade mälestustega, aga ta võib ju tegelikult olla hoopis uus inimene, sest vana hävitati. Seega inimese 'mina' kadus ja asendati uuega. Kõige hullem on see, et seda ei oleks isegi võimalik kuidagi kontrollida. Inimeste teleportimine oleks üks väga riskantne toiming. Confused

Erinevas ulmes on teleportimist väga erinevalt käsitletud, mõni kirjanik on teinud selle võimatuks, mõni alles mitme tuhande aasta pärast saavutatavaks, kuid mõni lausa käegakatsutavaks. Näiteks Star Trekis käis ju teleportatsiooni leiutamine eriti kergelt ning peaegi hakati ka inimesi iga päev transportima. Selge on see, et päris nii kiiresti see sündima ei hakka, sest sellist avastust ei tee üks inimene, vaid see on mitmete põlvkondade töö, mida tuleb aegamööda edasi arendada.
_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Kolm Aug 03, 2005 10:21 am    Teema: Vasta viitega

Hea teema.

Pean tunnistama, et see teleportimise värk on mulle alati mõneti kahtlasena tundunud. Midagi selle juures ei tundu lihtsalt loogiline. Pigem arvan, et enne leiutatakse samuti Star Treki universumist tuntud replikaator, mis algosakestest erinevaid asju kokku panna suudab. Ma ei pea siin loomulikult elusaid asju silmas.
Üks asi on teleportida laserkiirt, mis on oma olemuselt väga lihtne, kuid mingi suurema, keerulisema ja veel elus oleva objekti, näiteks inimese teleportimine on kahtlemata hulga keerukam ja tohutut hulka energiat nõudev. Et inimest teleportida, tuleks temast teha kvanttasandil skänn, mis kaardistaks kõigi aatomite hetkeasukoha ja -oleku. Praeguste võimaluste juures võtaks see ilmselt mitu aastat ja sellega kaotab transportimine juba oma mõtte.
Star Treki transporterid on minu arvates äärmiselt ebareaalsed, jääb mulje, nagu inimene lihtsalt lõhustatakse ja rematerialiseeritakse ta täiesti uuest ainest; lisaks on võimalik teleportida ükskõik kuhu. Mis paneb inimese keset põldu, kus pole transporteriseadet, uuesti kokku? Natuke parem on Stargate'i universumi Iidsete poolt loodud rõngastranspordisüsteem, sest seal võime vähemalt näha energiakiirt, mis ühest punktist teise suundub ning pole võimalik suvalistesse kohtadesse minna.
Nagu TrekRanger välja tõi, tekib loomulikult ka filosoofiline ja psühholoogiline probleem. Kas peale teleportimist on enam tegu sama inimesega? Mina ütleks, et ei ole. Tegu on kõigest koopiaga, mis olgugi, et ehk ligi 100% originaalisarnane, ei ole siiski enam see sama inimene.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Wendelh
Veteran


Liitunud: 19 Jan 2005
Postitusi: 633

PostitusPostitatud: Kolm Aug 03, 2005 6:26 pm    Teema: Vasta viitega

Robert Silverberg käsitles seda teemat oma lühijutus "Kodutee". Tema kirjeldas neid kui kahte eraldi asetsevat nö vastuvõtjat, millega sai hetke jooksul transportida inimesi (ja ka teisi objekte) ükskõik kui kaugele. Peaasi, et teisel pool on olemas sama vastuvõtja. Et põhimõtteliselt ei ole nagu ST's, kus inimesed ilmuvad lihtsalt ükskõik kuhu.

Minu jaoks on teleportatsiooni mõte täiesti vastuvõetav ja kindlasti millalgi tulevikus teostatav. Küll mitte lähitulevikus, kuid jääb loota, et teaduse jõudsa arengu puhul annaksin isiklikult minimaalseks teostuse ajaks 500 aastat. Ja siis tegeldaks juba elusorganismidega. Või olen ma lihtsalt utoopilise mõtlemisega. (Mida ma ka loomulikult olen Wink .)

See, et väljund ei ole sama inimene, ei mängi minu jaoks hetkel mingit rolli. Nii vähe mõistame me tõelisest inimloomusest ja järelikult ei ole hetkel me võimelised hindama ka teleportatsiooni tagajärgi üksikisiku suhtes. Kus üldse peitub inimese sügavam mina? Toetudes oletusele, et selline asi üldse olemas on. Või on inimesed lihtsalt tühipaljad eluvormid, ilma hinge ja muu selliseta, ja nende mõtlemine, emotsioonid ja sügavam olemus on niivõrd pinnapealsed, et teleportatsioon ei saakski neile kuidagi kahju teha. Senikaua kuni me ei mõista kõike seda, ei saa me hinnata teleportatsiooni mõjusid. Ja kui me ikkagi otsustame eelräägitust mööda vaadata ei ole järelikult sellel ka meie jaoks nähtavaid tagajärgi.
_________________
To take a chance on something that just might end up being the most profoundly impactful moment for humanity, for the history... of history.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
grunt
Kaptenleitnant


Liitunud: 5 Apr 2005
Postitusi: 122

PostitusPostitatud: Kolm Aug 03, 2005 7:01 pm    Teema: Vasta viitega

ise ma ootan pigem tehnoloogiat millega saaks muuta kõike algosakesteks ja vastupidi...
_________________
"Dont watch daytime TV - It will only make you feel stupid." - Sean Kennedy
http://www.rantmedia.ca/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Hunky
Kaptenleitnant


Liitunud: 21 Veeb 2005
Postitusi: 123
Asukoht: Pegasus Galaxy

PostitusPostitatud: Kolm Aug 03, 2005 7:20 pm    Teema: Vasta viitega

Telepotatsioon pole ainult suur revolutsioon kaubandusele vaid ka terve maailma. See võib näiteks väga suurelt muuta kosmoseprogramme. Star Trek'i telepotatsioon on väga lihtsaks tehtud kuid ise arvan, et see nii lihtne polegi. Endale on ka väga raske ette kujutada kuidas oleks võimalik 400 - 500 km kaudusele maapinnale midagi/kedagi telepoteerida Confused Reaalsem oleks juba kui on kaks telepotatsiooni platvormi. Kindlad kohad kus tekitatakse näiteks vajalik energia väli või nii. Siin kohal tuleb mulle meelde teleserjaal "Mission: Earth". Seal kasutati nn telepotatsiooniks üldse teist dimensiooni (vist oli 11 dimesioon). Mitte ainult asjade ja inimeste transpordiks vaid selle dimensiooni abil reisiti kosmoses laevadega Smile Aga jah, nagu Q ütles, et inimesed peaksid keskenduma uurida lõpmatuid võimalusi (või midagi sarnast Laughing ) Igastahes oli selles osas kus oli kolmest ajast üks erinev Enterprise. Kuid kahjuks praegu ei kujuta inimesed üldse ette mis võib kõik olla (mina olen üks nendest Razz ). Aga selline dimensiooni telepotatsioon on igastahes reaalsem kui lihtsalt pargis dematerialiseeritakse ja siis pärast kusagil rematerialiseeritakse.
_________________
Tec'ma'te. Talmac Hunky. Could you show me the way to Chaapa’ai?
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Pakzmagu
Kadett


Liitunud: 2 Veeb 2005
Postitusi: 15
Asukoht: Keila

PostitusPostitatud: Kolm Aug 03, 2005 11:07 pm    Teema: Vasta viitega

Kunagi sai discovery'st vaadatud dokfilmi nimega "Star Trek science" ( õigupoolest peaks see mul isegi lindis olema, kui ma midagi segi ei aja, hoidsin kahjuks oma videokassettide sisukorda arvutis ja see sai mõne kuu eest viirusega sellise laksu, et jäin kõigest ilma Sad ) Selles filmis öeldil teleportatsiooni kohta esiteks seda, et teleportatsioon võeti TOS'i tehes kasutusele ennekõike finantspõhjustel, nimelt oleks iga planeetide külastamist sisaldava episoodi jaoks eraldi süstiku maandumisstseeni filmimine liiga kalliks läinud. Seega panid Roddenberry&co pead tööle ja tulid lagedale transpordimeetodiga, mida oli odavam filmida.
Teiseks öeldi seda, et kõigest Star Trekis näidatavast tulevikutehnikast on teleporter vist küll ainus asi, mida tänapäeva teadlased isegi teoreetiliselt võimatuks peavad.
Igal juhul olen teleportatsiooni suhtes sama negatiivselt meelestatud kui mõned eelpool sõna võtnud foorumlased. Mis kasu on minul sellest, et mu kui tahes täiuslik koopia ( või isegi 2 koopiat, kui tuletada meelde Thomas Rikeri "sündi" ) edasi elab? Mina oleksin ju ikkagi surnud, ning algosakesteks lahutatud - ja see mõte ei meeldi mulle kohe üldse mitte. Thanks but no thanks. Parem lähen jala. Cool
_________________
Excuse me, I need to regenerate.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 7:32 am    Teema: Vasta viitega

Teleportatsiooni osas soovitan vaadata filme "Kärbes" ("The Fly", 1986) ja "Kärbes 2" ("The Fly II", 1989).
Kui kellelgi peaks peale nende nägemist olema tõsiselt tahtmist enda või kellegi teise teleportimisele mõelda, siis soovitan psühhiaatri poole pöörduda. Ok, muidugi oli neis filmides tegu õnnetusjuhtumiga, mida saab vältida, kuid siiski näitab see väga hästi, missugused ohud võivad tekkida.
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.


Viimati muutis seda Enterprise (Reede Aug 05, 2005 3:43 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
shadowman
Veteran


Liitunud: 11 Jan 2005
Postitusi: 645

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 8:53 am    Teema: Vasta viitega

Väga huvitav teema. Mis puutub sellesse, kas teleporterist väljub sama inimene, kes sinna sisenes, siis tundub, et me ei saa seda kunagi teada, isegi kui sellised seadmed leiutatakse. Ning kui teleportimiseks on vajalik inimene kvant-tasandil kaardistada ja selle järgi teisel pool "uus ehitada", siis pole ju mingit takistust lasta teleporterist välja ühe inimese asemel näiteks kümmet täpselt ühesugust. Ja kes neist siis see "õige" on, seda ei oska enam keegi öelda.
Teisest küljest: kuidas me teame, et see inimene, kes hommikul ärkab, on sama, kes õhtul magama läks? Nagu ka Wendelh väitis, et kuna me inimloomusest ja "hingeelust" teaduslikus mõttes nii vähe teame ja ei oska öelda, mis teeb igast inimesest just selle "ühe" ja "ainulaadse", siis sellised probleemid ei tohiks meid väga häirida. Kui selline Star Treki laadne teleporter täna ja praegu olemas oleks, siis vähemalt mina julgeks küll sinna sisse astuda. Ja kui see aatomiteks lahutamine tähendakski mu eksistentsi lõppu ja identse koopia loomist, siis mis sellest? Ma ei saaks seda niikuinii kunagi teada.
_________________
Take me out to the black
Tell them I ain't comin' back
Burn the land and boil the sea
You can't take the sky from me
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
casaya
Viitseadmiral


Liitunud: 29 Jan 2006
Postitusi: 217
Asukoht: Nõmme

PostitusPostitatud: Kolm Veeb 01, 2006 10:36 pm    Teema: Vasta viitega

Kuulge, on olemas üks selline leht nagu:

www.voote.com

Seal on erinevad küsitlused, millel on palju vastajaid. Preagu on seal saidil üleval küsimus nagu : Which scientific breakthrough would you like to see happen first ? (Millist teaduslikku läbimurret sooviksid näha esimesena ?)

Varinadid on:

Kunstlik või siis tehislik intelligents

Vähiravi

Maavälise elu avastamine

Uus tõhus jõuallikas

Teataval määral teleportimine

Kui tahate hääletada, siis tehke seda kohe, sest see küsitlus suletakse reede õhtul.

Mina ise hääletasingi teleportimise poolt, head varinadid olid ka maavälise elu avastamine ja vähiravi.
_________________
The devil is real. I know, I built his cage.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
tint
Veteran


Liitunud: 26 Veeb 2005
Postitusi: 583
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Kolm Veeb 01, 2006 10:49 pm    Teema: Vasta viitega

Siin mõnedele kommentaaridele vastukajaks, et asjade algosakesteks jaotamine ei ole teleportatsioon. Teleportatsioon on transportimine osakest või osakeste kogu ilma, et need osakesed läbiksid kindlat teekonda e vahemaad algpunkti ja sihtpunkti vahel. Seega ei kuulu osakesteks lagundamine otseselt teleportatsiooni juurde. Võibolla leitakse kunagi teleportimisviis mis nõuab asjade algosakesteks jaotamist (praegu täielik utoopia), kuid teleportatsioon on alles nende osakeste ränne ilma teekonda läbimata.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte MSN Messenger
bellatrix
Kadett


Liitunud: 15 Nov 2006
Postitusi: 8
Asukoht: andromeeda galaktikas

PostitusPostitatud: Laup Nov 18, 2006 8:33 am    Teema: Vasta viitega

Adeptid pidavat seda suutma mõttejõul,see pidada kuuluma ka mingite inimkeha võimete hulka,mida lihtinimene eriti saavutada ei suuda nagu levitatsioon ja vee peal kõndimine. Võibolla tulevikus areneb inimene niipalju edasi et tehnika on ainult abiks,kui praegune inimene astuks tuleviku transporterisse siis ei juhtuks temaga midagi ja ta ei liiguks meetritki..
Võibolla on täheväravad kogu aeg kusagil olemas,meie ainult ei suuda neid veel kasutada.
_________________
the truth is out there
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Tume Torn
Nooremleitnant


Liitunud: 25 Sept 2006
Postitusi: 44
Asukoht: Saku

PostitusPostitatud: Laup Nov 18, 2006 1:33 pm    Teema: Vasta viitega

TrekRanger ütles, et teleportatsioon tähendaks kaubandusele meeletut arengut, kuid samas pika aja peale see tähendaks ülisuurt põntsu kultuurile, juhul kui teleportatsioon muutub odavaks - kõik kultuurid sulavad ühte ja tekib üks ja ainus kultuur, planeet Maa kultuur (teemat on käsitletud raamatus " rõngasplaneet").
_________________
Its fangs are in your flesh before its hiss leaves your ears.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail MSN Messenger
tint
Veteran


Liitunud: 26 Veeb 2005
Postitusi: 583
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Laup Nov 18, 2006 2:20 pm    Teema: Vasta viitega

No kes teab kas kaubanduse aregut või hoopis kriisi...
_________________
Jaapanipärased Hääled

Music for the space traveller
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte MSN Messenger
bellatrix
Kadett


Liitunud: 15 Nov 2006
Postitusi: 8
Asukoht: andromeeda galaktikas

PostitusPostitatud: Laup Nov 18, 2006 2:28 pm    Teema: Vasta viitega

Karta on jah et Maa rahvastik kipub siis segunema.Aga me oleksime siiski teisplaneetlaste keskel ikkagi Maalased oma kultuuritraditsoonide ja ajalooväärtustega,ja suurem segunemine eri maailmade vahel ilmselt jääb geenikeerukuste taha kinni..samadel põhjustel nagu eri loomaliigid järglasi ei anna.Ikkagi me ei kao ära..


Kaubanduse tarbeks mõeldakse välja niikuinii hulk seadusi ja piiranguid jne..
_________________
the truth is out there
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Olorin
Veteran


Liitunud: 4 Veeb 2005
Postitusi: 527
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Laup Nov 18, 2006 8:35 pm    Teema: Vasta viitega

bellatrix kirjutas:
Kaubanduse tarbeks mõeldakse välja niikuinii hulk seadusi ja piiranguid jne..

Nagu ka telepordi teel transpordimise jaoks. Kui teleporteerimine muutub kõigile liiga kättsaadavaks, siis üritatakse seda kindlasti mingite jõuväljadega piirata. Ühiskond langeks kaosesse, kui igal inimesel oleks võimalus õhtul korra Maa teise otsa hüpata, seal natuke segadust tekitada (tapmine, röövimine, vägistamine jne) ning tunnikese pärast juba kodus teed juua ja ajalehte lugeda.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
olev
Kadett


Liitunud: 16 Nov 2006
Postitusi: 19

PostitusPostitatud: Laup Nov 18, 2006 9:28 pm    Teema: Vasta viitega

See on tõesti väga huvitav teema - kuidas reageerib inimene mingile uuele. Ajaloost on häid näiteid - auruvedur ajab lehmad hulluks ja põletab oma sädemetega talumajad maha. Tuulikute mürin ajab inimesed peast segi. Rakettide lendamine tekitab osooniauke. Jne jne. Tulid autod ja hobustega on kõik korras. Sõidavad rongid ja talud on terved. Rakendatakse teleporteerimine igapäevasesse ellu ja ei hakka inimesed üksteist rohkem tapma, vägistama, röövima kui muiste. Lihtsalt paljud asjatoimetused saavad kiiremini ära aetud. Eks faksimine ole ju ka nagu mingi teleporteerimine. Nupule vajutus ja ongi kiri hetkega teisel pool maakera. Või Kuul. Üks ainus sekund... Puhttehniline probleem - kuidas saata kirja ühe sekundiga Jupiterile.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
tint
Veteran


Liitunud: 26 Veeb 2005
Postitusi: 583
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Esm Nov 20, 2006 12:51 am    Teema: Vasta viitega

Olgu see teleporteerimine nii lihtne või keeruline kui tahes, raha nõutaks selle eest ikkagi, nagu nõutakse ka Interneti bandvitsi jms eest, kuigi tegelikult see tehnikat eriti ei koorma.
Ja vaevalt, et keegi tahab mingi kolmesilmse tulnukaga seksida, kuid noh, igasugu perverte leidub...
_________________
Jaapanipärased Hääled

Music for the space traveller
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte MSN Messenger
bellatrix
Kadett


Liitunud: 15 Nov 2006
Postitusi: 8
Asukoht: andromeeda galaktikas

PostitusPostitatud: Esm Nov 20, 2006 8:42 am    Teema: Vasta viitega

Siis jagunevad inimesed nendeks kes majanduslikult saavad endale lubada teleportatsiooni ja need kes ei saa...ja palju illegaalseid kanaleid rahvaste liikumiseks kindla peale.
Kes teab,võibolla on väga palju Maalaste moodi tulnukaid,mõnede teooriate järgi on Maa kunagi kuulunud kosmosetsivilisatsioonide sekka aga hiljem peale mitut sorti sõdu jäänud selliseks suletud territooriumiks ja äärealaks.Ehk kui me välja ei sure siis võibolla kunagi saame taasühineda galaktikaföderatsooniga Rolling Eyes
_________________
the truth is out there
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Jedi Riddick
Viitseadmiral


Liitunud: 28 Nov 2004
Postitusi: 244

PostitusPostitatud: Esm Nov 20, 2006 1:33 pm    Teema: Vasta viitega

Teooriate? See on sulaselge fantaasia ju Razz.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Esm Nov 20, 2006 6:46 pm    Teema: Vasta viitega

Jedi Riddick kirjutas:
Teooriate? See on sulaselge fantaasia ju Razz.


Esimene mõte oli täpselt sama, teised mõttet juba veendusid selles Razz
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Mine lehele 1, 2  Järgmine
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 2

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group