Ulmefoorum.eu Ulmefoorum.eu
See on foorum kõigile ulmehuvilistele Eestis!
 
 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri 
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse 

Ulme - mis ta siis on?

 
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  

Mis on teie jaoks ulme?
Ulme = Sci-Fi
55%
 55%  [ 20 ]
Ulme = Sci-Fi/Fantasy/Horror
38%
 38%  [ 14 ]
Muu (palun selgitage)
5%
 5%  [ 2 ]
Kokku Hääli : 36

Autor Teade
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 7:13 pm    Teema: Ulme - mis ta siis on? Vasta viitega

Olgugi, et seda teemat on juba praktiliselt igas teises Fantasy/Sci-Fi/Horrori foorumis kahtlemata arutatud, tuleks ka meil asjad selgeks rääkida, mida mõiste "ulme" meie jaoks tähendab.
Kui nüüd läheneda keeleliselt, siis hõlmab "ulme" (ulm, kujutelm, väljamõeldis) iseenesest kõiki kolme alaliiki ja kes teab, mida veel. Samas, väga paljudes inimestes on juurdunud arusaam, et "ulme" käib kõigest Sci-Fi kohta, seondudes enamikele raamatutega, nagu "Marsi kroonikad" ja filmidega, nagu "2001: Kosmoseodüsseia".
Ka mina seostasin ulmet alati Sci-Figa ning näiteks õudust pole ma kunagi ulme alla paigutada isegi osanud. Kohalikud asjaarmastajad näivad aga probleemi kindlalt paika pannud olevat: ulme = Fantasy, Sci-Fi, Horror. Loomulikult oleks ju hea, kui on mingi kindel definitsioon, millele toetuda, kuid kas see on just see õigeim lahendus?

Mis siis oleks teie arvates õige sõna "ulme" definitsioon?
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
TrekRanger
The One


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 2135
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 7:42 pm    Teema: Vasta viitega

Mina olen alati arvanud, et science fiction on eesti keeles ulme ja nii see minu arust ka olema peaks. Fantaasia ja õudus on minu meelest ulmest lahus, kuid kuna eestlastel see definitsioon juba niimoodi välja on kujunenud, siis nõustusin ka mina sellega ning nüüd ongi meie foorumis ka fantaasia ja õuduse sektsioonid, mis muidugi kahtlemata foorumi konteksti sobivad.

Ka inglise keeles ei ole nende kolme asja kohta mingit üldistavat definitsiooni ning seega minu arust ei ole see ka eesti keeles võimalik, ümber veenda ei ole mind selles osas lihtsalt võimalik.
_________________
Administraator

"The Universe is so vast and we are so small, that the only thing we can ever truly control, is whether we are good or evil"


Viimati muutis seda TrekRanger (Nelj Nov 16, 2006 3:48 pm). Kokku muudetud 2 korda
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail Vaata liikme veebilehte
Wendelh
Veteran


Liitunud: 19 Jan 2005
Postitusi: 633

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 7:48 pm    Teema: Vasta viitega

Minu jaoks võrdub ulme SciFi'ga.

Eestlased on lihtsalt oma elu mugavamaks teinud ja näitavad üles ülimat ükskõiksust nimetades kõike, kus on vähegi üleloomulikumad asjad "ulmekateks".
_________________
To take a chance on something that just might end up being the most profoundly impactful moment for humanity, for the history... of history.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Luury
Veteran


Liitunud: 3 Dets 2004
Postitusi: 825
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 9:50 pm    Teema: Vasta viitega

nujah..läks kogemata valesti. Tahtsin ka panna esimest varianti aga läks kogemata teine. Kõik muu(mitte sci-fi) on minu jaoks fantaasia(horror=õudukas).
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Hunky
Kaptenleitnant


Liitunud: 21 Veeb 2005
Postitusi: 123
Asukoht: Pegasus Galaxy

PostitusPostitatud: Nelj Aug 04, 2005 11:22 pm    Teema: Vasta viitega

Sci-Fi on minu jaoks loomulikult ulme kuid see sisaldab ka tilka fantaasiat. Sci-fi'ks pean kõike mis toimub avakosmoses, teistes universumites, quantum reaalsustes jne ning nende tervete asjade juures kasutatakse kas arenenumat tehnikat (midagi meie tulevikust) või teistlaadi tehnikat (midagi mida jäädakse unistama). Näitena tooksin Matrix'i Razz . Paljud peavad selle filmi 3 osa action ja sci'fi filmideks. Minu jaoks on seal oma tillukest fantaasiat. Näiteks lendavad sõidukid. Me oleme juba ammustest aegadest unistanud, et meil oleks olemas nn anti-gravitatsiooni generaator. Ma olen siiani ainult õhupatjadest ja tugevatest ventilaatoritest kuulnud mis panevad lennumasina hõljuma (nagu helikoptri). Nii kauakas kuni see anti-gravitatsiooni generaator ei näi kuidagi tõestamis võimeline olema on see puhtalt fantaasia.
Siin vastan igastahes, et ulme on sci-fi, sest seda fantaasiat on seal ikkagi suht vähe Very Happy
_________________
Tec'ma'te. Talmac Hunky. Could you show me the way to Chaapa’ai?
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Reede Aug 05, 2005 9:35 am    Teema: Vasta viitega

Ka mina pean ulmeks kõike, mis toimub avakosmoses jne. Minu jaoks ei ole ulme näiteks kui tegevus toimub mingi 5 aasta pärast tulevikus ja ulmelist tehnot seal pole Razz
Niisiis minu jaoks on ulme seotud kosmosega ja arenenud tehnoloogiaga. Ulme on scifi. Fantasyks pean ikka draakoneid jne...
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
nn3
Kommodoor


Liitunud: 27 Veeb 2005
Postitusi: 150

PostitusPostitatud: Nelj Aug 11, 2005 11:25 am    Teema: Vasta viitega

TrekRanger kirjutas:
Mina olen alati arvanud, et science fiction on eesti keeles ulme ja nii see minu arust ka olema peaks.

Science Fiction = teaduslik fantastika.
TrekRanger kirjutas:
Ka inglise keeles ei ole nende kolme asja kohta mingit üldistavat definitsiooni

Fantastic fiction, speculative fiction jne.
TrekRanger kirjutas:
ning seega minu arust ei ole see ka eesti keeles võimalik

Eesti keel ei põhine inglise keelel ja seda ei pea ka terminid. Tegelikult on kogu lahterdamine jällegi pseudoprobleem ja pealegi rong on juba läinud.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
FLT
Auliige


Liitunud: 13 Jan 2005
Postitusi: 1548
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Nelj Aug 11, 2005 12:25 pm    Teema: Vasta viitega

nn3 kirjutas:
TrekRanger kirjutas:
Mina olen alati arvanud, et science fiction on eesti keeles ulme ja nii see minu arust ka olema peaks.

Science Fiction = teaduslik fantastika.


Kõike ei saa otse tõlkida, science fiction peaks olema ikkagi ulme Wink
_________________
In the name of everything still holy to us
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Enterprise
one of a kind


Liitunud: 26 Nov 2004
Postitusi: 3240
Asukoht: Terra Firma

PostitusPostitatud: Nelj Aug 11, 2005 3:47 pm    Teema: Vasta viitega

nn3 kirjutas:
TrekRanger kirjutas:
ning seega minu arust ei ole see ka eesti keeles võimalik

Eesti keel ei põhine inglise keelel ja seda ei pea ka terminid. Tegelikult on kogu lahterdamine jällegi pseudoprobleem ja pealegi rong on juba läinud.


Tegelikult tahakski siin mingilt asjatundjalt küsida, et kas asi ongi "ametlikult" ära otsustatud, et "ulme" on üldnimetus kõigi kolme, st. Sci-Fi, Fantasy ja Horrori kohta, või on asi siiski ainult kohalike fännide kokkuleppel sündinud tõlgendus?
_________________
Administraator

It changed the future, and it changed us. It taught us that we had to create the future, or others will do it for us. It showed us that we have to care for each other, because if we don't, who will? And that strength sometimes comes from the most unlikely of places. Mostly, though, I think it gave us hope that there can always be new beginnings, even for people like us.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
sofie
Nooremleitnant


Liitunud: 20 Aug 2006
Postitusi: 51

PostitusPostitatud: Esm Aug 28, 2006 4:28 pm    Teema: Vasta viitega

Jah on ära otsustatud.
ammu enne, kui te sündinud olite Wink

Et ulme all mõistetakse sf, fantasyt ja horrorit. Nüüd on lisandunud ka alt. ajalugu ja muud alazanrid, näiteks urban fantasy jne.
Seda teemat on lahatud maimäleta, 7-8 aastat tagasi ulmelistis? träsh? jyrka? Kes seal siis madistasid. Aga pmst on see nii läbinämmututud teema, et pole nagu midagi rääkidagi.
_________________
Ma ei võta narkootikume. Ma olen narkootikum.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
olev
Kadett


Liitunud: 16 Nov 2006
Postitusi: 19

PostitusPostitatud: Nelj Nov 16, 2006 3:27 pm    Teema: Vasta viitega

pole sugugi kindel, et ulme võrdub kõigi ebamaise ja ebareaalsega. Ei viitsi kõiki sõnaraamatuid läbi siblima hakata, kuid toksinud sisse sõna ulme - antakse vastus sci-fi. Fantasy vastuseks pakutakse ikka kujutelma või fantaasiat. Seega olen ühel meelel nendega, kes veavad võrdusmärgi ulme ja sci-fi vahele.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Maahaata
Nooremleitnant


Liitunud: 14 Dets 2006
Postitusi: 40
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Reede Dets 15, 2006 4:08 pm    Teema: Vasta viitega

Ma ise peaksin ulmet siiski natuke üldisemaks mõisteks. Lisaks olen tähele pannud, et ulmelooming alati loob ka mingi nägemuse ühiskonnast, kunagi ei ole keskmes pelgalt inimese siseotsingud. Seega ulme on fantaasiast juhitud looming, mis üritab luua mingit süsteemi ja tervikut laiemas plaanis, erapooletult vaadata. Teaduse põhimõtetega sobib selline lähenemine muidugi hästi kokku.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum MSN Messenger
Soobel
Nooremleitnant


Liitunud: 26 Veeb 2005
Postitusi: 49

PostitusPostitatud: Teis Dets 26, 2006 6:52 pm    Teema: Vasta viitega

Ulme on üks geniaalne sõna, mille üle eestlastel tasub uhke olla.

Tema geniaalsus seisneb selles, et ta hõlmab kogu loomingut, mis sisaldab mitteolemasolevat elementi, olgu need nõiad, positud mõõgad või kosmosehävitajad.

Ingikeelses keskkonnas ulmet ei ole, on vaid teaduslik fantastika (scifi) ja fantasy.

Mul on rohkem tekkinud probleeme fantasy olemuse lahtimõttestamisega: on justkui muinasjutud draakonitest ja raudmeestest, samas ei ole ka muinasjutud, kohati liiga keerulised, et lastele unejutuks lugeda. Kas siis suurteinimestemuinasjutud?

Scifi ja Fantasy peamine erinevus on vist see, et scifi mitteolemasolev element võib kunagi tekkida ehk et neil on teaduslik põhi enamasti olemas. Aga fantasy mitteolemasolevaid nõidu, draakoneid ja kummitusi ei hakka vist kunagi olemas olema.

Ja kas näiteks Hargla "Vabaduse kõrgeim määr" näiteks on fantasy? Mul ei jäänud seal mitte miskit üleloomulikku elementi meelde, kõik oli tavaline keskaeg väljamõeldud tegelastega väljamõeldud keskkonnas. Kui see fantasyks liigitada, siis võib ju fantasy alla toppida ka kõik väljamõeldud linnas väljamõeldud tegelastega kriminullid ja mis iganes.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Chained Lady
Kaptenleitnant


Liitunud: 15 Jan 2007
Postitusi: 117
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitatud: Laup Jan 27, 2007 10:45 pm    Teema: Vasta viitega

Ulme on minu jaoks siiski sci-fi, sest fantasy, horror ja sci-fi on siiski täiesti erinevad asjad, kuigi mõndade teoste puhul on need omavahel nii segunenud, et on raske neid üksteisest eristada.
_________________
Kõige paremini on Kuu seletatav vaatlusveaga: tegelikult pole Kuud olemas!
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
valge roos
Lipnik


Liitunud: 24 Nov 2006
Postitusi: 22

PostitusPostitatud: Teis Jan 30, 2007 5:04 pm    Teema: Vasta viitega

Minu meelest on ulme midagi sellist, mida tavalise mõistusega ei võta. Midagi seletamatut ja müstilist. Teadusega seda seletada ei saa.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Hallucigenia
Kadett


Liitunud: 25 Veeb 2006
Postitusi: 3
Asukoht: Tartu

PostitusPostitatud: Reede Veeb 09, 2007 10:56 pm    Teema: Vasta viitega

Kas Urantia Raamat on ulme?
_________________
It's a poor sort of memory that only works backwards.
(Lewis Carroll "Through the Looking-Glass")
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Ulmeguru
Laevastikuadmiral


Liitunud: 15 Juul 2005
Postitusi: 301
Asukoht: Saaremaa

PostitusPostitatud: Laup Veeb 10, 2007 1:45 am    Teema: Vasta viitega

Hallucigenia kirjutas:
Kas Urantia Raamat on ulme?


Ei.
_________________
Alles saad millegagi tegelema hakata, kui juba mõni pajatab sulle niisugust lora, et käed langevad iseenesest rüppe.
-- Sever Gansovski «Vincent van Gogh»

http://ulmeguru.blogspot.com/
http://ulmeseosed.blogspot.com/
http://tumetund.blogspot.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
alariroh
Nooremleitnant


Liitunud: 27 Nov 2006
Postitusi: 56
Asukoht: tallinn

PostitusPostitatud: Laup Veeb 10, 2007 8:39 pm    Teema: Vasta viitega

Me ei tea kas Urantia raamatu kirjutajad ise uskusid oma kirjutistesse!Nii minevikus kui olevikus leidub küllaga näiteid...teadlikult fantaseeritakse ja esitatakse millena iganes.
Nii ja naa.

Võib-olla peaks ulmena käsitlema seda mis sellena mõeldud.
Või siis vaatlema ulmet laiemas ja kitsamas mõttes.
_________________
solaris
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Ulmeguru
Laevastikuadmiral


Liitunud: 15 Juul 2005
Postitusi: 301
Asukoht: Saaremaa

PostitusPostitatud: Teis Veeb 13, 2007 6:12 pm    Teema: Vasta viitega

Kui nad uskusid sellesse, siis on see religioosne kirjandus... kui ei uskunud ja teadlikult miskeid verbaalseid mullikesi ajasid, siis on tegu sogadega ning igasugune kliiniline ja seosetu jamps pole kohe ulme...

Kõik mitterealistlik pole veel automaatselt ulme... ka pole ulme pärimused, müüdid, muinasjutud jne.

Ulme on siiski üsna noor asi... sünniaasta 1818 ning hea tahtmise korral võib leida mõningaid varasemaid eelulmekaid, aga suur osa neist on ulme siiski vaid väga sügava soovi ja unelma korral...
_________________
Alles saad millegagi tegelema hakata, kui juba mõni pajatab sulle niisugust lora, et käed langevad iseenesest rüppe.
-- Sever Gansovski «Vincent van Gogh»

http://ulmeguru.blogspot.com/
http://ulmeseosed.blogspot.com/
http://tumetund.blogspot.com/
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Vaata liikme veebilehte
Popol Vuh
Kadett


Liitunud: 26 Juun 2007
Postitusi: 11
Asukoht: Universumi äärealadel

PostitusPostitatud: Kolm Juun 27, 2007 8:45 pm    Teema: Vasta viitega

Ulme originaalses tähenduses on suht olematu, kuna kõik on lõputu PRAEGU.
Omal ajal oli lendamine ulme, nüüd igapäev.
Kõik areneb, kuid jääb ikkagi lõputuks praeguks, kuna tulevikus on juba oma praegu jne jne jne jne.
Iga idee, mida on kujutatud ulmena, on siiski kuskilt võetud idee, mis kunagi tõele lähemale ratsutades jõuab reaalsuseni ning sureb siis jälle lõputus praegus
_________________
Mõttemaailma ustavad teenrid
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ulmefoorum.eu -> Mõtiskluste Planeet Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Space Pilot 3K template by Jakob Persson.
Powered by phpBB 2.0.11 © 2001 phpBB Group